Mal náš Mesiac svoje vlastné magnetické pole? Vedci priniesli odpoveď skôr, ako astronauti

Vedci z University of Rochester predbehli astronautov a priniesli nám odpoveď.

Mesiac
Zdroj: NASA

Už o pár rokov sa na povrch Mesiaca pokúsia dostať ďalší astronauti, prví od konca programu Apollo. Jedným z cieľov programu Artemis, ktorý ich tam dostane je vybudovanie potrebnej infraštruktúry na to, aby mohli na našej družici prebiehať dlhodobé misie, píše portál Universe Today.

Dlhší pobyt astronautov na Mesiaci bude zároveň znamenať aj nové vedecké objavy. Jedným z cieľov je pokúsiť sa zistiť, či mal Mesiac niekedy vo svojej minulosti magnetické pole. Hoci ešte na Mesiaci nie sme, túto otázku sa snažia rozlúsknuť vedci z University of Rochester. Tí začali analýzou vzoriek pôdy, ktorú priniesli Apollo astronauti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konkrétne analyzovali mesačné sklo, z mladého krátera, ktorý vznikol približne pred 2-miliónmi rokov. Po náraze totiž došlo k premiešaniu materiálu na povrchu s materiálom, ktorý sa nachádzal v plášti mesiaca. Ten sa datuje do doby, kedy Mesiac vznikol, čiže je starý 4.5-miliárd rokov.

V minulosti vedci odhalili, že vzorky vykazujú známky silnej magnetizácie, čiže vystavenia magnetickému poľu. Naša Zem má svoje vlastné magnetické pole, ktoré vzniká pohybom roztaveného materiálu v našom jadre. Tento pohyb vytvára silné elektrické prúdy, ktoré vedú ku vzniku magnetického poľa. Ak by sme ho nemali, naša Zem by nebola obývateľná.

Naše magnetické pole nás totiž chráni pred kozmickými lúčmi a solárnou radiáciou. Bez magnetosféry by solárny vietor postupne „odvial“ našu atmosféru do vesmíru. Mesiac dnes žiadne magnetické pole nemá, no nemuselo to tak byť vždy. Predpokladá sa, že kedysi dávno mal Mesiac svoju vlastnú magnetosféru, otázka je, ako dlho vydržala.

Vedcov zároveň prekvapuje, ako si Mesiac, vzhľadom na svoju veľkosť a hmotnosť, dokázal magnetické pole udržať.

„Od misií Apollo sa verilo, že Mesiac mal svoje vlastné magnetické pole, ktoré bolo tak silné a možno aj silnejšie, ako magnetické pole Zeme. Jadro našej prirodzenej družice je ale veľmi malé a bol by preňho problém udržať tak silné pole,“ tvrdia vedci.

Skľúčujúce výsledky

Pomocou laserov na báze oxidu uhličitého tím vedcov zahrial vzorky mesačného skla a následne odmeral jeho magnetické signály. Vďaka tomu mohol tím presnejšie zistiť magnetizáciu vzoriek bez toho, aby ich nejakým spôsobom pozmenili. Výsledky ich experimentu poukazujú na nešťastnú novinu – Mesiac nikdy nemal dlhotrvajúce magnetické pole.

Výsledky vedcov protirečia predchádzajúcim výskumom, ktoré tvrdili, že Mesiac magnetické pole mal. Napriek tomu môže nadchádzajúcim astronautom nový výskum pomôcť. Ak Mesiac nemal žiadnu magnetosféru, nebol chránený pred solárnym vetrom. To znamená, že podľa stôp na povrchu by mohli astronauti zrekonštruovať solárnu aktivitu a tým pádom aj evolúciu nášho Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre