Majte oči na stopkách! Hackeri najnovšie využívajú falošné koronavírusové mapy na šírenie škodlivého malvéru

Majte oči na stopkách! Hackeri sa nezastavia a snažia sa využiť každú jednu príležitosť na získavanie citlivých informácií

Hacker vyuziva flasone mapy koronavirus
Zdroj: Vosveteit.sk, pngfuel.com

Nový koronavírus COVID-19 je stále horúcejšou témou, ktorá je už v dobrom povedomí aj u nás na Slovensku, či v Česku. Celosvetový vplyv koronavírusu na ľudí si však uvedomujú aj „nikdy nespiaci“ hackeri, ktorí využívajú situáciu ohľadom koronavírusu na šírenie škodlivého softvéru, ktorý zbiera citlivé údaje o používateľoch. Najnovšou metódou, ako od ľudí takéto údaje získať, je šírenie škodlivého malvéru prostredníctvom falošných koronavírusových máp.

Falošné mapy v sebe ukrývajú známy malvér

S najnovšími odhaleniami prišiel Shai Alfasi, bezpečnostný výskumník v spoločnosti Reason Labs, ktorý nedávno objavil najnovšie praktiky hackerov. Vo svojom blogu len pred pár dňami objasnil, že hackeri využívajú falošné koronavírusové mapy, ktoré obsahujú známy škodlivý softvér s názvom AZORult.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nový malware aktivuje kmeň škodlivého softvéru známeho ako AZORult. AZORult je nástroj na získavanie informácií a bol prvýkrát objavený v roku 2016. Používa sa na odcudzenie histórie prehliadania, súborov cookie, identifikačných údajov / hesiel, kryptomeny a ďalších informácií. Môže tiež sťahovať ďalší malware do infikovaných počítačov. AZORult sa bežne predáva na ruských „underground“ fórach za účelom zhromažďovania citlivých údajov z infikovaného počítača. “

Vyvarujte sa neovereným stránkam

Bezpečnostný analytik zároveň dodáva, že falošné koronavírusové mapy nie sú ľahko odlíšiteľné od overených stránok. Určite by sme nemali nechávať nič na náhodu a ak si koronavírusovú mapu chcete pozrieť, odporúčame overené stránky ako stránky John Hopkins University, ktorá patrí medzi najprehľadnejšie koronavírusové mapy.

Nejde o ojedinelé prípady

V posledných týždňoch sme zaznamenali aj viaceré takzvané Phishing útoky. Ide o typ útokov, kedy potenciálni záškodníci sa snažia pomocou návnady vylákať od ľudí súkromné údaje, prípadne údaje k bankovým účtom, alebo iné informácie. Najčastejšie sa za týmto účelom využívajú podvodné e-mailové správy, ktoré sa schovávajú za oficiálne správy rôznych organizácií. Pred pár dňami sme Vás informovali napríklad o e-mailovej kampani, ktorá sa schovávala za horúcu tému Koronavírusu, ktorá šírila malware Trickbot. Podvodný e-mail zdieľal súbor, ktorý keď ste otvorili, tak Vám nahral do počítača škodlivý softvér. Preto Vám odporúčame neklikať na všetko, čo sa tvári ako „pomoc“. Nemusí to tak byť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre