AutáSpravodajstvo

Majitelia elektromobilov by sa ku konvenčným motorom už nevrátili. Tvrdí veľká štúdia

Výskum ukazuje, že ak niekto vyskúša elektromobil, tak návrat ku konvenčnému motoru nie je pre neho zaujímavý

Elektromobily sú pre mnohých z nás stále alternatívnym spôsobom dopravy, od ktorého dávame ruky preč. Paradoxom zároveň je, že aktuálne najhodnotnejšou automobilkou sveta je Tesla, ktorá je v tejto oblasti lídrom. Vráťme sa však späť k téme, štúdia publikovaná spoločnosťou Zap-Map, prichádza so zaujímavými výsledkami.

Majitelia elektromobilov by konvenčný motor už nechceli

Publikovaná štúdia prišla vcelku so zaujímavými zisteniami. Na vzorke 2-tisíc respondentov vlastniacich elektromobil zisťovali, koľko z nich by sa vrátilo ku konvenčným motorom. Podľa prieskumu, len 1% vlastníkov elektromobilov, by sa vrátilo ku bežným spaľovacím motorom. Zároveň treba dodať, že jednoznačne sa nevedelo vyjadriť 8% respondentov. Inými slovami, 91% respondentov neplánuje návrat ku konvenčným motorom. Bezpochyby ide o veľmi zaujímavý výsledok v súvislosti s náladami verejnosti vzhľadom na to, že v minulosti elektrifikácia vozidiel nebola braná s tak veľkým entuziazmom, ako je tomu dnes.

priekum kolko vlastnikov elektromobilov by sa vratilo ku konvencnym motorom_1
Zdroj: zap-map.com

Prieskum ďalej zisťoval, či respondenti mali v minulosti iný elektromobil. Zistenia odhalili, že v prípade 73% používateľov, ide o prvú skúsenosť s elektromobilom. Rovnako viac ako polovica z nich, si ho kúpila v priebehu roku 2020. 

priekum kolko vlastnikov elektromobilov by sa vratilo ku konvencnym motorom_2
Zdroj: zap-map.com

Výsledky prieskumu prichádzajú v čase rekordného predaja odvetvia elektrických vozidiel. Posledné údaje z odvetvia ukazujú, že medziročne bolo 9,7% všetkých predajov nových automobilov v porovnaní s 3,2% v roku 2019 a 1,1% v roku 2015. 

Melanie Shufflebotham, spoluzakladateľka spoločnosti Zap-Map, uviedla: „Náš najnovší prieskum ukazuje silný a trvalý dopad prechodu na čisté autá. Dôkazy v prospech elektrických vozidiel sú s každým z našich prieskumov čoraz presvedčivejšie, a to aj za rok rovnako rušivý ako rok 2020.

Aký je váš názor na elektromobily? Ide podľa vás o správny trend, alebo naopak, o zlý? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch.

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close