SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Magnetické anomálie na Mesiaci môžu vysvetliť jednu veľkú záhadu: Ako sa tam objavili?

Už v 70. rokoch astronómovia zaznamenali zvláštne magnetické anomálie na Mesiaci. Dnes sa im vedci dostávajú na kĺb.

V temných zákutiach Mesiaca, presnejšie v kráteroch na severnom a južnom póle, sa nachádza voda. Objavili ju astronómovia americkej NASA ešte v roku 2018 a významný nález prišiel so svojou záhadou.

Vedci presne nechápali, ako dokáže voda v kráteroch existovať. Na jednu stranu je chránená pred slnečným svetlom, no aspoň podľa ich vedomia, nebola chránená pred solárnym vetrom, informuje Live Science. To znamená, že solárny vietor mal náš Mesiac o vodu pripraviť, no z nejakého dôvodu sa tak nestalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mesiac totiž nemá magnetické pole, ktoré by ho takýmto smerom chránilo. Čo sa teda deje? Nedávno bola publikovaná detailná mapa južného pólu Mesiaca, na ktorej sa nachádzajú zvláštne „ložiská“ magnetického poľa. Sú to anomálie prekrývajúce sa s niekoľkými významnými ložiskami ľadu. Astronómovia tvrdia, že tieto anomálie slúžia ako drobné magnetické polia chrániace vodu pred ničivým solárnym vetrom.

Po prvýkrát na anomálie natrafili misie Apollo 15 a 16, v 70. rokoch minulého storočia. Predpokladalo sa, že ide o pozostatok dávneho magnetického poľa Mesiaca.

„Dokážu odraziť solárny vietor a myslíme si, že hrajú kľúčovú úlohu pri ochrane vody nachádzajúcej sa v tienených regiónoch Mesiaca,“ vyjadril sa Lon Hood, planetárny vedec z University of Arizona.

Vo výslednej práci vedci skombinovali 12 regionálnych máp južného pólu Mesiaca. Tieto dáta získala japonská sonda Kaguya, ktorá obiehala okolo našej prirodzenej družice od roku 2007 do roku 2009. Sonda si so sebou niesla radu vedeckých nástrojov a medzi nimi bol aj magnetometer, ktorý odhalil magnetické regióny Mesiaca.

Ako vznikli magnetické anomálie?

Astronómovia si okamžite všimli, že magnetické anomálie zakrývajú najmenej dva tienené krátery – Shoemaker a Sverdup. Podarilo sa im zistiť aj to, že tieto drobné magnetické polia majú len zlomok sily toho nášho, no aj tak dokážu odraziť solárny vietor.

Lenže ako magnetické polia vznikli? To zatiaľ nie je úplne isté. Podľa jednej teórie sa datujú 4-miliardy rokov do minulosti, do čias kedy mal Mesiac ešte svoju vlastnú magnetosféru. Podľa iných názorov sú magnetické anomálie dôsledkom kolízií Mesiaca s veľkými asteroidmi bohatými na železo. Veľké kolízie vytvorili vrstvu magmy ktorá postupne chladla a ostala trvalo magnetizovaná.

Odpoveď zatiaľ visí vo vzduchu a pravdepodobne si na ňu budeme musieť počkať až kým sa nezačne naplno program Artemis. Americká vesmírna agentúra, NASA, sa plánuje opätovne vrátť na Mesiac. Tentokrát astronauti zamieria priamo na južný pól. Dlhodobým cieľom programu Artemis je založenie trvalej základne na povrchu a štúdia ľadových ložísk v kráteroch. Je možné, že bližšia analýza ľadu a kráterov dokáže odpovedať na to, ako sa mohol ľad v trvalo zatienených regiónoch udržať tak dlho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close