SpravodajstvoVeda a výskum

Má Hubblov vesmírny ďalekohľad konkurenciu? Čína plánuje výstavbu vlastného teleskopu, spolu s vlastnou stanicou

Štart prvej rakety by sa podľa správ mohol odohrať ešte tento mesiac.

Čína by už tento mesiac mohla vypustiť do vesmíru prvý modul svojej novej vesmírnej stanice, píše portál Space. Spolu s ním chce do vesmíru vyslať aj nový vesmírny teleskop.

Teleskop CSST (pozn. redakcie: Chinese Space Station Telescope) by sa mal spustiť od roku 2024. Slúžiť bude ako optické vesmírne observatórium pre čínskych vedcov. Teleskop bude mať šošovku s priemerom 2 metre, čo by sa mohlo prirovnať k Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu. V určitých aspektoch ale čínsky teleskop Xuntian prekonáva 31-ročný vesmírny ďalekohľad. Zorné pole čínskeho teleskopu je 300-násobne väčšie ako zorné pole Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Široké zorné pole umožní teleskopu pozorovať približne 40% oblohy, ktorú bude snímať kamerou s 2.5-miliardami pixelmi. Teleskop Xuntian by mal obiehať okolo Zeme po boku novej Čínskej vesmírnej stanice. Teleskop by mal mať možnosť pripojiť sa k vesmírnej stanici.

„Teleskop sa bude nachádzať v optickom module, ktorý bude na obežnej dráhe nezávisle, aby mohol fungovať lepšie,“ vyjadril sa Zhou Jianping, hlavný dizajnér čínskeho vesmírneho programu.

Zároveň tvrdí, že vesmírna stanica a vesmírny teleskop by sa mali nachádzať približne na rovnakej obežnej dráhe. Ide o voľbu, ktorá by bola lepšia z hľadiska doplňovania paliva, alebo jednoduchšej údržby vesmírneho teleskopu.

Čínska vesmírna stanica

Na Zemi sa momentálne stavajú výskumné centrá, ktoré budú neskôr môcť spolupracovať s vesmírnym teleskopom. Vesmírny teleskop bude preskúmavať vesmír v ultrafialovom a viditeľnom spektre. Jedným z hlavných vedeckých cieľov bude aj skúmanie temnej hmoty a temnej energie, evolúciu galaxií a ich vznik.

Ďalšími cieľmi bude aj skúmanie trans-Neptúnskych objektov, čo sú drobné objekty, ktoré sa nachádzajú na okraji našej sústavy, ďaleko za obežnou dráhou Neptúna. Zároveň ale bude skúmať kozmické asteroidy, ktoré by sa mohli nachádzať v blízkosti Zeme.

Čo sa týka konštrukcie novej vesmírnej stanice, momentálne podstupujú čínski astronauti intenzívny tréning, ktorý ich pripraví na výstavbu novej vesmírnej stanice. Počas tohto roka a budúceho roka plánuje Čína 11 štartov svojich rakiet, medzi ktorými budú štyri misie s ľudskou posádkou, ktorá bude pracovať na konštrukčnej fáze projektu. Hlavný modul s názvom Tiahne by mal štartovať ešte tento mesiac. Tvrdia to správy o príprave rakety Long March 5, ktorá by mala hlavný modul vyniesť do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close