SpravodajstvoVeda a výskum

Ľudstvo sa snaží kontaktovať mimozemské civilizácie: Chcú sa ony kontaktovať s nami?

Mimozemský život môže mať iné priority, než máme my.

Už odnepamäti sa ľudstvo pýta, či sme vo vesmíre sami. V posledných rokoch inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence) skúmal vesmír a snažil sa objaviť stopy, ktoré by naznačovali existenciu inej civilizácie.

Do vesmíru sme poslali aj niekoľko odkazov, určených pre iné živé bytosti a vymýšľali sme aj teórie o tom, prečo sa nám zatiaľ nepodarilo objaviť žiadnu inteligentnú civilizáciu. Portál SpaceSpace ale prináša pozoruhodnú otázku, ktorá vyšla z úst len osemročného chlapca:

Ľudia sa snažili skontaktovať s mimozemšťanmi už veľa rokov, ale chcú sa mimozemšťania skontaktovať s nami?“ Opýtal sa Sai.

Na túto otázku neexistuje odpoveď, pretože nevieme, či vo vesmíre existuje život. Vedci predpokladajú že áno, ale len preto, že sa život dokázal vyvinúť u nás na Zemi. Ak sa z baktérií dokázali stať komplexnejšie organizmy a následne život, u nás doma, podobný proces by sa mohol udiať aj vo vzdialených kútoch vesmíru. Lenže kým nepochopíme proces vzniku života u nás na Zemi, nedokážeme predpovedať, aká je šanca, že by sa tento proces udial aj na inej planéte.

Sú mimozemské civilizácie podobné ako my?

Ak však počítame s existenciou mimozemskej civilizácie, počítame s tým, že budú aspoň s časti podobný nám, hlavne zvedavosťou. My ako ľudia sme prirodzene zvedaví a tým pádom sa snažíme zistiť, či je vesmír obývaný aj niekým iným, ako nami. Zvedavosť je v tomto ohľade silná vlastnosť, ktorá núti ľudstvo skúmať našu planétu, ale aj vesmír okolo nás.

Existuje ale aj šanca, že mimozemšťania nie sú zvedaví ako my, alebo sú oveľa vyspelejší. V tom prípade by im ľudia mohli prísť stále veľmi „jednoduchí“ a nevideli by dôvod v tom, aby s nami nadviazali kontakt. Zároveň vedci pripúšťajú aj možnosť, že mimozemšťania sa nemusia zaujímať o nič, čo sa nachádza mimo ich planéty. V každom prípade, aj keby sa nám podarilo objaviť mimozemskú civilizáciu, šance na plynulú komunikáciu sú veľmi malé. Vesmír je obrovské miesto a správa môže cestovať niekoľko desiatok rokov, kým sa dostane k príjemcovi.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close