NovinkyZaujímavosti

Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch

Rakovina, choroba ktorá má stovky podôb a trápi milióny ľudí po svete by mohla byť čoskoro z veľkej časti porazená. Najnovšie sa vedcom podarilo vyrobiť vakcínu kombinujúcu malé segmenty DNA a špecifickej protilátky, ktorú vstrekli priamo do nádoru. Následne mohli sledovať ako bol odstraňovaný nie len cieľový nádor, ale aj ostatné.

Testy doteraz prebiehali na myšiach, a od januára s nimi začali aj na ľudských jedincoch. Vedci si od testov na ľuďoch sľubujú veľa, u myší sa totiž podarilo odstrániť všetky stopy po rakovine, vrátane vzdialených metastáz pričom tento postup fungoval pri viacerých typoch rakoviny. Vakcína v prípade rakoviny hrubého čreva však bohužiaľ nefungovala podľa predstáv.

„Keď používame tieto dva činidlá spoločne, vidíme elimináciu nádorov po celom tele,“ hovorí onkológ Ronald Levy, jeden z autorov štúdie. Ďalej Levy dopĺňa: „Tento prístup obchádza potrebu identifikovať nádorovo špecifické imunitné ciele a nevyžaduje veľkú aktiváciu imunitného systému alebo prispôsobenie pacienta imunitným bunkám.“

„Náš prístup využíva jednorazovú aplikáciu veľmi malých množstiev dvoch látok na stimuláciu imunitných buniek len v samotnom nádore,“ vysvetľuje Levy.

Vedci zo Standfordovej univerzity takto otestovali celkovo 90 myší z čoho sa na prvýkrát podarilo vyliečiť 87 z nich. 3 myšiam sa rakovina nakoniec vrátila, ale pri opakovanej aplikácii tejto metódy ju odstránili.

Celú štúdiu nájdete na stránkach stm.sciencemag.org

Zdroj: Cosmomagazine.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

 

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close