Ľudia s týmto špecifickým génom majú podľa štúdie lepšiu schopnosť reagovať na ochorenie COVID-19

Ľudia, ktorí sú nositeľmi ochrannejšej "prenylovanej" verzie génu s označením OAS1, majú lepšiu imunitnú reakciu na ochorenie COVID-19.

Virus COVID 19
Zdroj: unsplash.com (Fusion Medical Animation)

Ochorenie COVID-19 v posledných týždňoch naberá na sile. Aktuálne jediným a zároveň najefektívnejším spôsobom, ako sa možno efektívne chrániť pred ochorením, prípadne pre vážnym priebehom ochorenia, je prostredníctvom očkovania. Vyzerá to však tak, že niektorí nositelia špecifického génu, na ktorý poukazuje štúdia vedcov zo Strediska pre výskum vírusov britskej Rady pre lekársky výskum (MRC) na univerzite v Glasgowe ponúka vysvetlenie toho, prečo si niekto prejde ochorením ľavou zadnou, a druhý zas nie.

Tento kľúčový gén zohráva významnú úlohu

Štúdia, na ktorú poukazuje TASR naznačuje, že ľudia, ktorí sú nositeľmi génu ochrannejšej „prenylovanej“ verzie génu s označením OAS1, majú lepšiu imunitnú reakciu na vírusové ochorenie COVID-19.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovanej štúdii, tento gén má lepšiu schopnosť reagovať na invázny vírus a spustiť v organizme „poplach“. Vedci naznačuje, že ide o jednu z hlavných zložiek imunitnej odpovede organizmu.

Prenylácia, teda pripojenie jednej molekuly tuku k proteínu, umožňuje prenylovanému génu OAS1 „vyhľadať“ invázny vírus a v organizme „spustiť poplach“, píšu britskí vedci.

Naopak, u pacientov so „zlou“ verziou daného génu vedci identifikovali v oveľa vyššej frekvencií priebeh ochorenia, ktorý bol závažnejší, pričom pravdepodobnosť potreby intenzívnej starostlivosti či úmrtia bola u týchto pacientov približne 1,6-krát vyššia.

Odborníci však bijú na poplach a domnievajú sa, že ak sa nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2 naučia vyhýbať ochrane poskytovanej prenylovanou verziou génu OAS1, mohlo by to mať vážne následky a to najmä na nezaočkovanú populáciu. Vedci si totiž myslia, že je pravdepodobné, že táto verzia génu poskytuje počas prebiehajúcej koronavírusovej pandémie mnohým ľuďom prirodzenú ochranu pred nákazou, či vážnejším priebehom ochorenia.

Vedci sa tiež domnievajú, že druh netopierov z rodu podkovár, ktorý je podľa aktuálnych predpokladov zdrojom koronavírusu SARS-CoV-2, o tento ochranný gén prišiel v dávnej minulosti, konkrétne pred zhruba 55 miliónmi rokov. Vírus preto nemusel zmodifikovať tak, aby sa vyhol prirodzenej obrane ich organizmu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre