BezpečnosťSpravodajstvo

„Ľudia nakazení koronavírusom sú všade okolo vás“, odkazuje nový Ginp Trojan, ktorý napáda Android zariadenia

Špecialisti zo spoločnosti Kaspersky upozorňujú na najnovšiu formu útoku, ktorej úlohou je kradnutie bankových údajov

Hackeri neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako by čo najrýchlejšie získali peniaze od nie moc ostražitých používateľov. Tentokrát si za cieľ vybrali skupinu ľudí, ktorí sa boja najnovšieho koronavírusu SARS-CoV-2, respektíve sa boja ľudí v okolí, v ktorom sa práve pohybujú. Najnovšou formou útoku je totižto špeciálny bankový trojan s názvom Ginp Trojan, ktorý používateľov láka na zobrazenie mapy s infikovanými osobami v ich okolí. Na najnovšiu formu útoku upozornila známa spoločnosť Kaspersky.

Ginp Trojan útočí na zariadenia s Androidom

Ako informuje spoločnosť Kaspersky, najnovší Ginp Trojan útočí na zariadenia s mobilným operačným systémom Android. Ľudí používajúcich napadnuté zariadenia láka na „špeciálnu“ mapu, ktorá za minimálny poplatok umožňuje zobrazenie nakazených ľudí vo vašom okolí, ktorým bol diagnostikovaný COVID-19. Samotný útok spočíva v otvorení tejto mapy (v prípade napadnutia zariadenia) na špeciálnej webovej stránke s názvom Coronavirus Finder. Ako môžete vidieť nižšie, rozhranie vyzerá pomerne jednoducho, no zároveň uveriteľne.

coronavirus finder ginp trojan
Zdroj: Kaspersky

Po otvorení tejto stránky si Coronavirus Finder vypýta malý poplatok, ktorý financie používateľa rozhodne nezruinuje, čo je ďalšie veľké lákadlo – „veď za taký malý poplatok to predsa môžem skúsiť, aspoň sa vyhnem nakazeným v mojom okolí“. Pochopiteľne, na zapletenie malého poplatku však musí používateľ zadať údaje o platobnej, či kreditnej karte a akonáhle majú dôležité údaje hackeri, vytiahnutie aj väčšej sumy z vášho účtu nebude žiadny problém. Taktiež si treba uvedomiť, že údaje zobrazené vo fiktívnej „koronavírusovej“ mape sú úplne vymyslené a nekorešpondujú s oficiálnymi informáciami.

Majte sa na pozore

I keď aktuálne spoločnosť Kaspersky neeviduje rozsiahle napadnutie trojanom Ginp, je dosť možné, že sa po Európe, respektíve po celom svete začne šíriť pomerne vo veľkom merítku. Jeho podobná „odnož“ začínala v Španielsku, kde bola verzia trojanu Ginp označená ako „flash-es12“, no nová verzia, ktorá je už v obehu, je označovaná ako „flash-2“, čo naznačuje jeho výskyt aj v iných oblastiach, ako v Španielsku. Z tohto dôvodu majte určite neustále oči na stopkách a vyvarujte sa sťahovaniu aplikácií z neznámych zdrojov, poprípade od neoverených vývojárov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close