SpravodajstvoVeda a výskum

„Lov“ po mesačnom ľade odhalil viac informácií o štruktúre Mesiaca

K novým záverom im pomohli hlavne mesačné krátery

Americká vesmírna agentúra NASA začala najprv s pátraním po ľade, ukrývajúcom sa v mesačných kráteroch v jeho polárnych oblastiach. Najnovšie zistenia by však mohli pomôcť vedcom na konci dňa odhaliť nejasnú históriu nášho prirodzeného satelitu vrátane jeho hĺbkovej štruktúry.

Modul Lunar Reconnaissance Orbiter (pozn. redakcie: LRO) totiž odhalil, že pod povrchom mesiaca sa môže skrývať oveľa viac kovov, ako napríklad železa či titánu, než si vedci doteraz mysleli. Píše o tom NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Misia LRO a jej radar nám priniesli prekvapivý náhľad do minulosti nášho najbližšieho suseda,“ hovorí Wes Patterson, hlavný vyšetrovateľ z John Hopkins Applied Physics Laboratory.

Dôkazy zároveň naznačujú, že v minulosti došlo k stretu Zeme s planétou o veľkosti Marsu. Po ich zrážke vznikol Mesiac, ktorý sa štruktúrou podobá na našu planétu. Pomocou nástroja Miniature Radio Frequency, vedci študovali elektrické vlastnosti mesačnej pôdy, ktorá sa nachádza na dne kráterov. Táto elektrická vlastnosť je tiež známa ako permitivita (pozn. redakcie: Permitivita označuje látkovú konštantu, ktorá vyjadruje, koľkokrát sa elektrická sila zmenší v prípade, že telesá s elektrickým nábojom sú namiesto vo vákuu umiestnené v látkovom prostredí).  Aj vďaka nej by mohol tím vedcov nájsť ľad, ukrývajúci sa v tieni veľkých kráterov.

Záhadná koncentrácia kovov

Tím si však všimol vlastnosť, ktorá sa zväčšuje spolu s priemermi kráterov. Kráterom od 2-5 km sa permitivita zväčšovala s nárastom priemeru, avšak od 5-20 km ostávala konštantná.

„Všimli sme si zvláštny vzťah, ktorý nemá žiaden dôvod existovať,“ hovorí Essam Heggy, jeden z vyšetrovateľov.

Objavenie tohto vzoru viedlo vedcov k novej teórii. Väčšie meteority tvoria prirodzene väčšie krátery. V praxi to znamená, že sa zaryjú hlbšie do mesačného povrchu a odkryjú stopy železa, či titánia. Permitivita je priamo naviazaná na koncentráciu týchto kovov v pôde. Ak by mali vedci pravdu, znamenalo by to, že oveľa hlbšie pod povrchom existujú veľké ložiská týchto kovov.

Vedci porovnali radarové snímky so snímkami železných oxidov a našli presne to, čo potrebovali. Väčšie krátery obsahovali oveľa viac kovov. Znamená to, že oveľa viac stôp železa a titánia možno nájsť v hĺbke 2 km.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close