NovinkyWindows 10

Linux distrá budú vo Windows 10 S obmedzené

Jedna z najlepšie prijatých správ oznámených počas evenetu Build 2017 zo začiatku tohto mesiaca boli informácie ohľadne dostupnosti Linux – Ubuntu, Suse a Fedora v rámci Windows obchodu, ktoré umožnia používateľom spúšťanie Linux aplikácií bez toho, aby potrebovali dual-boot systém.

Bohužiaľ táto možnosť bude dostupná len pre „normálne“ verzie systému Windows 10. Inými slovami Windows 10 S nebude podporovať Linux distrá (distribučné súbory).

Microsoft hoci nedávno inicioval, že pre Windows 10 S budú dostupné všetky aplikácie a hry vo Windows obchode, vrátane Win32 aplikácií portovaných cez Dektop Bridge, tak to nebude celkom tak. Na ich blogu nájdete jednoduché vysvetlenie:

„Niektoré aplikácie nie sú povolené pre Windows 10, vrátane všetkých príkazových riadkoch, Shells a Konzol“.

Ďalej, toto vyjadrenie rozvíja tým, že Linux distrá obsahujú príkazové riadky z mimo priestoru UWP (univerzálnych aplikácií), ktoré sú proti vízii kontrolovanej a zabezpečenej verzii Windowsu 10 S. Na druhej strane treba povedať, že Windows 10 S bol predstavovaný ako operačný systém určený pre študentov, či vzdelávacie organizácie bez poplatkov, avšak s určitými obmedzeniami, ktoré by sa dali pomocou vybraných funkcionalít aplikácií tretích strán obchádzať.

Zdroj: Microsoft blog, úvodný obrázok (vlastný)

 

 

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close