SpravodajstvoVeda a výskum

Liek proti starnutiu bol po prvýkrát testovaný na ľuďoch! Pozrite sa ako to dopadlo

Nie všetky bunky v našom organizme zanikajú. Niektoré sa po prípadnom poškodení prestanú deliť, no naďalej zohrávajú dôležitú úlohu v našom organizme a práve tieto bunky nám prinášajú odpoveď na to, ako by sme mohli, teda aspoň čiastočne, zvrátiť proces starnutia.

„Predpokladá sa, že tieto bunky produkujú látky, ktoré sa podieľajú na procese starnutia,“ uviedol pre MIT Technology Review vedec Nicolas Musi z Texaskej univerzity v Austine. „Myšlienka je, že odstránenie týchto buniek by mohlo pomôcť podporiť zdravé starnutie a choroby sním spojené.“

Prvý test na ľuďoch

Ešte v januári Nicolas Musi zverejnila výsledky štúdie, v rámci ktorej liečila 14 pacientov. Tí trpeli smrteľnou pľúcnu chorobu IPF (idiopatická pľúcna fibróza). Pri tom použili kombináciu látok, o ktorých sa domnievali, že vylučujú staré bunky.

V priebehu troch týždňov pacienti obdržali deväť dávok leukemického lieku nazývaného dasatinib a kvercetín. Po ukončení, pacienti dokázali prejsť väčšiu vzdialenosť ako kedykoľvek predtým bez vedľajších príznakov.

Malý krok pre človeka veľký krok pre ľudstvo

„I keď je štúdia malá, aj tak je veľkým prelomom pri liečbe IPF ktorá súvisí z vekom,“ uviedol Jamie Justice v tlačovej správe.

Aktuálne je dosť ťažké vyjadriť sa o tom, či sa kombinácia liekov ukáže ako účinná alebo nie. Teraz testujú liečbu u skupiny ďalších 15 pacientov s problémom pľúc, rovnako ako 20 ľudí trpiacich chronickým ochorením obličiek.

„Ak sa uvidí efektívnosť liekov a nedôjde k iným zlým vedľajším účinkom, pokúsime sa dostať liečbu aj k ľuďom menej ohrozených na živote,“  povedal výskumník James Kirkland pre MIT Technology Review

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay.com)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close