NovinkyZaujímavosti

Vedci prišli so zisteniami, že ak budeme stimulovať určité časti mozgu tak sa zbavíme depresií

Depresia je psychologický stav, ktorý je charakteristický smútkom, skleslou náladou, vnútorným napätím či obdobnými príznakmi. Inými slovami je to stav kedy nemáme „chuť“ do života a pretrváva dlhšie ako krátku chvíľu, niekoľko dní, týždňov či dlhšie.

Určite mnohí ste sa podobnými pocitmi už stretli, nie je to nič príjemné. Dobrou správou je, že vedci zistili, že stimuláciou určitých častí mozgu sa dajú tieto pocity redukovať. V štúdii zverejnenej časopisom Current Biology píšu, že sa im podarilo stimuláciou oblasti mozgu zvanej bočná orbitofrontálna kôra (lateral orbitofrontal cortex) zlepšiť náladu človeka a tak zmierniť príznaky depresie.

Urobili sme prvý krok, ktorý nás posúva bližšie k liečbe klinických depresií

Stimuláciu vykonávali na pacientoch trpiacich ťažkou epilepsiou, ktorí už v minulosti podstúpili chirurgický zákrok.  Zlepšenie nálady odôvodňujú tým, že táto časť mozgu spája prostredníctvom neurónov jednu z oblastí, ktorá je zodpovedná za komplexné myslenie, vrátanie depresie. Testy boli robené na 25 pacientoch.

Táto štúdia tak skôr otvára nové cesty pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli v budúcnosti pomôcť pre liečbe klinických depresií.

Zdroj: Futurism, úvodný obrázok: Pexels.com

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close