SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili „staro-novú“ techniku, prostredníctvom ktorej je možné bojovať s demenciou. Sme veľmi blízko k tomu, aby sme pomohli miliónom ľudí

Demencia je choroba, ktorá trápi milióny ľudí po celom svete. Odhaduje sa, že ňou trpí približne 50 miliónov z nás pričom predpoklad je, že táto choroba do roku 2030 bude trápiť až 75 miliónov z nás. Jedná sa o zákernú chorobu, ktorá oslabuje rozumové schopností. Táto choroba má viacero odnoží pričom väčšina z nich nie je  liečiteľných. Aktuálne existuje len niekoľko spôsobov ako spomaliť progres tejto choroby.

Ultrazvuk by mohol byť odpoveďou na liečbu demencie

Profesorovi Pankaj Sah a jeho tímu sa podarilo vyvinúť techniku, ktorá by mala pomôcť s liečbou demencia. Zistili, že prostredníctvom ultrazvuku je možné dočasne otvoriť hematoencefalickú bariéru v mozgu kde následne začali vkladať liečivá. Za výsledok to malo, že mozog bol čistený od amyloidných proteínových plakov, ktoré sú charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby.

„Táto technológia dočasne otvára bariéru krv-mozog na odstránenie toxických plakov z mozgu a úspešne zvrátila príznaky Alzheimerovej choroby a obnovila funkciu pamäti na zvieracích modeloch,“ povedal profesor Sah.

Ďalej zistili, že opakovaná liečba ultrazvukom je účinná pri odstraňovaní vyššie spomínaných toxických plakov z mozgu, bez potreby ďalších terapeutických liečiv. Túto techniku vedci skúšali na viacerých zvieratách, ktoré majú viacero podobností s ľuďmi.

Tím Pankaj Sah aktuálne navrhuje zariadenie, ktoré by bolo vhodné na použitie na ľuďoch. Zároveň dostali grant od vlády Veľkej Británie vo výške 10 miliónov dolárov na ďalší výskum a vývoj.

Zdroj: qbi.uq.edu.au via DobréSprávy.sk, úvodný obrázok: Youtube (QldBrainInstitute)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close