RecenzieSpravodajstvo

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – špičková pracovná stanica, ktorej cieľovou skupinou sú tí najnáročnejší

Čím zaujme a prekvapí jeden z najvýkonnejších ultrabookov na trhu, ThinkPad X1 Carbon 7? To všetko sa dozviete v našej najnovšej recenzii

Do redakcie nám po dlhšom čase zavítal poriadny notebook, tentokrát padla karta na pracovný ultrabook ThinkPad X1 Carbon 7 od spoločnosti Lenovo, ktorý je v kategórií kompaktných notebookov na popredných priečkach čo sa výkonnosti, výbavy, ale aj cenovky týka. Po dlhšom testovaní tohto zariadenia vám aspoň čiastočne priblížim aké je to pracovať s takýmto špičkovým zariadením v praxi, no zároveň spomeniem aj zopár nedostatkov. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čím môže ThinkPad X1 Carbon 7 zaujať a naopak, čím zákazníka možno nepoteší.

Dizajn hodný špičkového ultrabooku

lenovo thinkpad x1 carbon 4
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Ako prvý by som ohodnotil dizajn ThinkPadu X1 Carbon 7, ktorý si zamilujú milovníci moderného a uhladeného dizajnu. Na notebooku nenájdete žiadne dizajnové výstrelky, ale iba starú dobrú klasiku, ktorá už roky reprezentuje notebooky ThinkPad od Lenova, ktoré v tomto prípade podčiarkuje „karbónový“ dizajn zadnej strany obrazovky. Minimálne rozmery, úzke hrany po stranách displeja a karbón na zadnej strane pohladí zrejme zrak každého zákazníka, no má to aj jednu zásadnú nevýhodu. Karbónová štruktúra je doslova magnet na odtlačky prstov, ktorých sa zbavíte naozaj ťažko. Samotné telo notebooku, najmä v okolí klávesnice, je na tento neduh pomerne pripravené, no so spomínanou zadnou časťou obrazovky je to trošku horšie. Pri manipulácií s notebookom sa jednoducho „obchytkávaniu“ jeho zadných častí nevyhnete, čo sa ihneď odrazí na celkovom výzore. Na druhú stranu, využitie špičkových materiálov ako karbón a horčík v celej štruktúre „šasi“ samotného notebooku umožnilo výrobcovi zraziť váhu celého zariadenia iba na neuveriteľných 1,36 kg, čo je naozaj zanedbateľná váha pri prenose zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Korene výkonnej pracovnej stanice sa poprieť nedajú

lenovo thinkpad x1 carbon 5
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Keďže ide o model z radov ThinkPad, treba počítať s jasnou cieľovou skupinou – ktorými sú ľudia hľadajúci výkonnú pracovnú stanicu, ktorá ich nesklame ani pri tých najnáročnejších výpočtových operáciách. ThinkPad X1 Carbon 7 tieto korene nezapiera, keďže vo svojich útrobách skrýva procesor Intel Core i7-8565U bežiaci na frekvencii od 1,80 do 4,60 GHz, ktorému sekunduje až 16 GB DDR3 RAM. Škoda, že výrobca nesiahol už po modernejšej pamäti typu DDR4, no výkonu má zariadenie aj napriek tomu požehnane. V benchmarkových testoch sa radí medzi najvýkonnejšie notebooky vo svojej kategórii, čo dokázal aj v praxi. Pri bežnom využití, ako aj pri vyššom zaťažení notebook nevykazoval žiadne náznaky nadmerného zaťaženia a doslova si pýtal viac. Keďže sa jedná o naozaj profesionálnu pracovnú stanicu s minimálnymi rozmermi, do jej útrob sa pochopiteľne nevošla žiadna grafická karta a tak treba počítať s tým, že nejde o zariadenie určené na náročné grafické operácie, či hranie hier. Od grafického čipu Intel UHD Graphics 620 rozhodne netreba čakať zázraky, no tento atribút je však pre väčšinu zákazníkov v cieľovej skupine zrejme aj tak úplne irelevantný.

lenovo thinkpad x1 carbon 7 benchmark
Zdroj: UserBenchMark (Test bol vykonávaný bez pripojenia nabíjačky)

Čo však rozhodne môže zaujať, je úložný priestor až 1 000 GB typu M.2 PCIe SSD, ktorý v spolupráci s Windowsom 10 vo verzii Professional šľape ako hodinky. Úložný priestor typu M.2 umožňuje nie len takmer okamžitý nábeh operačného systému, ale zároveň výrazne skracuje otváranie aj náročných aplikácií, či spracovávanie (ukladanie, otváranie, či presun) aj veľkých súborov, napríklad filmov v 4K rozlíšení. Aj v tomto aspekte môžem zariadenie označiť za špičkové, keďže úložnému priestoru nemám čo vytknúť a jeho „negatíva“ som nenašiel. Za uváženie však stojí kapacita, keďže pre mňa osobne je 1 000 GB skutočne veľa, minimálne z pohľadu, že sa jedná o pracovnú stanicu.

Multimédiá na najvyššej úrovni

lenovo thinkpad x1 carbon 2
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

V ďalšej časti by som rád spomenul možnosť prehrávania multimediálneho obsahu, ktorý ide ruka v ruke so špičkovým 14-palcovým 4K displejom, ako aj viacerými technologickými novinkami, ktoré pri bežných notebookoch budete hľadať márne. Najprv určite vyzdvihnem technické špecifikácie samotného displeja – 14-palcov, 4K rozlíšenie, IPS panel typu LCD s LED podsvietením so svietivosťou až 500 nitov a pomerom strán 16:9 je naozaj to, čo hľadá každý náročný používateľ. Zrejme jedinou nevýhodou je lesklý povrch, ktorý nemusí sedieť úplne každému a ja osobne uprednostňujem radšej matný povrch displejov. Pohľad na displej je za každých okolností a pri všetkých aktivitách doslova pôžitok pre oči, keďže vždy máte pred očami najostrejší možný obraz, ktorý dnešné bežné technológie vôbec ponúkajú. Na svoje si určite prídu milovníci filmov, keďže v spolupráci s Dolby Atmos audiom ide o pohlcujúci multimediálny zážitok. Aj v tomto prípade je však nutnosť 4K panelu na zváženie, keďže jeho reálna využiteľnosť v praxi je minimálne pre mňa otázna, pričom treba počítať so značným cenovým prírastkom pri prípadnej kúpe takéhoto modelu.

Pripojiteľnosť, ktorej niet čo vytknúť

Pôvodne som chcel túto kategóriu spojiť spoločne s hardvérovou výbavou notebooku, no po uvážení som zhodnotil, že konektivita tohto notebooku si zaslúži samostatné ohodnotenie. Podobne ako pri hardvéri, aj tu treba počítať s tým, že sa jedná o pracovnú stanicu, ktorá je na to vybavená najviac, ako sa zrejme len dá. K dispozícii sú totiž až 2 porty typu USB 3.2 a 2 porty Thunderbolt 3, kompatibilné s USB Typ-C. Samozrejmosťou je aj jeden port HDMI, ako aj analógový audio vstup/výstup, čiže klasický 3,5 mm audio jack. Prítomný je aj rozširovací dokovací konektor, ktorý určite príde vhod pri prípadnom pripojení do už zapojeného kancelárskeho setu, napríklad v práci. Čo sa bezdrôtového pripojenia týka, možnosti sú naozaj široké – najmodernejší štandard Bluetooth 5.0, WiFi 802.11ac, čiže WiFi 5, ako aj podpora LTE po vložení SIM karty. Možnosť vloženia SIM karty je za mňa naozaj veľké plus, keďže si nemusíte zbytočne vybíjať šťavu a dáta z vášho smartfónu.

lenovo thinkpad x1 carbon 6
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Veľký palec hore si odo mňa zaslúži aj Thunderbolt 3, ktorý v spojení s pribaleným 65W napájacím adaptérom nabije celú 51 Wh 4-článkovú batériu za zhruba 60 -70 minút. Keď som už pri samotnej batérii, určite treba spomenúť výdrž notebooku na jedno nabitie. I keď výrobca pri modeli ThinkPad X1 Carbon 7 deklaruje viac ako 18-hodinovú výdrž, realita je úplne iná a to hneď z viacerých dôvodov. Uvádzaná hodnota je podľa všetkého výsadou najmenej výkonného modelu, ktorý má energeticky nenáročnejšie súčasti, ako práve mnou testovaný, vrcholný model. Bohužiaľ, procesor Intel Core i7, 16 GB RAM a obrovský „žrút“ 4K displej si vyžiadajú svoju daň, ktorá sa prejaví na celkovej výdrži. Stále však môžete počítať s tým, že notebook bezproblémovo vydrží niekoľko hodín v aktívnej záťaži, no všetko závisí od toho, aký typ pripojenia budete používať, či budete používať Bluetooth zariadenia a aký výkon budete požadovať od výkonnej „i7-mičky“.

lenovo thinkpad x1 carbon 3
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Ruka v ruke so samotnou konektivitou ide aj ďalšia výbava, ktorú určite treba spomenúť – čítačka odtlačkov prstov, webkamera, ako aj naozaj pracovno ladená klávesnica. Čítačku odtlačkov prstov som osobne iba odskúšal, keďže som využíval prihlásenie pomocou tváre cez Windows Hello. Prihlásenie oboma spôsobmi je naozaj rýchle, no pri prihlasovaní tvárou treba počítať s tým, že si na vás bude musieť počítať „zvyknúť“ a zmena svetelných podmienok vstavanej HD kamere príliš neprospieva. Od kamery celkovo nečakajte veľa a označil by som ju za „webkamerovú“ klasiku. Oceňujem ale možnosť zaclonenia kamery pomocou fyzického posuvného mechanizmu. Najväčšiu mieru chváli si však jednoznačne zaslúži už osvedčená klávesnica, ktorá už roky kraľuje medzi pracovnými notebookmi. Zrejme každý majiteľ ThinkPadu mi dá za pravdu ak poviem, že písať a pracovať na klávesnici z modelových radov ThinkPad je doslova pôžitok. Naozaj dokonalý pocit spätnej väzby, ideálne vytvarované klávesy a podsvietenie celej klávesnice je akousi „černešičkou na torte“ celého ThinkPadu X1 Carbon 7. Jediným negatívom na tejto klávesnici je podľa mňa nie príliš dobre umiestnený ľavé tlačidlo Control, na ktoré si treba jednoducho zvyknúť.

lenovo thinkpad x1 carbon 7
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Plusy

  • Kompaktnosť a jednoduchý dizajn
  • Nízka hmotnosť
  • Procesoru a pamäti RAM väčšina z nás príliš zabrať nedá
  • Špičkový 4K displej
  • Bezkonkurenčná pripojiteľnosť
  • Zrejme najlepšia klávesnica na trhu
  • Certifikácia odolnosti voči vode i prachu (tento aspekt som sa však otestovať neodvážil)

Mínusy

  • Nízky grafický výkon
  • Horšie chladenie pri vyššom zaťažení
  • Nešťastne umiestnené ľavé tlačidlo Control
  • Horšia výdrž batérie oproti slabším modelom
  • Cena

Plusy a mínusy zariadenia netreba brať ako holé fakty ale treba ich posudzovať v celkovom kontexte, napr. že sa jedná o ultrabook, ktorý už sám od seba prichádza s viacerými nedostatkami (napr. neprítomnosť grafickej karty).

Záver

Ako teda hodnotím Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 v jeho najvyššej konfigurácii ako celok? Model s kódovým označením 20QD003MXS je jednoducho špičkou ľadovca celého modelového radu ThinkPad X1 Carbon 7 a ponúka najmodernejšie technológie a naozaj výkonné komponenty, ktoré ťažko väčšina bežných používateľov niekedy využije. Ide o notebook zameraný na značne špecifický typ používateľov, ktorým nezáleží na finálnej cenovke zariadenia. Notebook je určite skvelou voľbou v prípade, že máte možnosť a najmä prostriedky vytvorenia si dokonalého kancelárskeho setu a zapojenia notebooku do pracovnej stanice. Cenovka nad 2 500 eur je však už na zváženie a osobne by som pri kúpe zrejme zvolil variant s FullHD panelom a menším úložným priestorom. Pri RAMke by som rozhodne nešetril, variant s procesorom Intel Core i5 je však na zváženie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close