SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Legendárna Toshiba oficiálne končí s predajom notebookov

Známa japonská spoločnosť, ktorá roky dominovala trhu, hlási odchod. Svoj podiel v notebookovej divízii odpredala spoločnosti Sharp

Japonskú spoločnosť Toshiba zrejme dobre pozná každý nadšenec elektroniky. Donedávna jedna z najpopulárnejších značiek počítačov a notebookov na svete však hlási odchod z trhu s notebookmi. Po neúspešnej druhej dekáde tohto tisícročia sa rozhodla predať celý podiel vo svojej notebookovej divízii Dynabook, ktorá už oficiálne patrí výlučne pod krídla spoločnosti Sharp.

Známa značka odchádza z trhu

Spoločnosť Toshiba patrila v 90. a skorých 2000-cich rokoch medzi najväčších a najpopulárnejších výrobcov počítačov a notebookov. Ešte v roku 2011 hlásila spoločnosť slušné predaje na úrovni 17,7 milióna predaných počítačov a laptopov, no v priebehu iba 6 rokov to so značkou išlo tak dole, že zaznamenala rekordne nízke predaje na úrovni iba 1,4 milióna predaných kusov.

Po tomto silnom neúspechu sa spoločnosť Toshiba rozhodla predať väčšinový podiel vo svojej divízii zameranej na výrobu notebookov Dynabook, za ktorý spoločnosť Sharp zaplatila 36 miliónov dolárov. Po ďalších dvoch neúspešných rokoch sa však spoločnosť rozhodla zbaviť sa aj zostávajúceho podielu, na ktorý si v júni uplatnil predkupné právo väčšinový vlastník. Od tohto momentu je teda spoločnosť Dynabook dcérskou spoločnosťou Sharp, ktorá je 100% vlastníkom.

Čo stojí za neúspechom?

Odpoveď na túto otázku je celkom jasná a logická. Spoločnosť Toshiba s príchodom nových technológií nedokázala držať krok so svojimi konkurentmi. Najväčší konkurenti ako Apple, Lenovo, Dell, no i ďalší, dokázali v posledných rokoch priniesť na trh najnovšie generácie ultrabookov, ktorým zariadenia značky Toshiba nedokázali konkurovať. Z bývalého formovača trhu s notebookmi a počítačmi sa tak v priebehu pár rokov stal nekonkurencie schopný trpaslík, ktorý však určite ostane v srdciach väčšiny milovníkov technológií.

Zdroj: The Register

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close