Láska z inej planéty? Takýto sladký odkaz nechal rover Perseverance pre svoju „lietajúcu kamarátku“

Vyzerá to tak, že je na mrazivej planéte poriadne horúco.

Láska na Marse
Zdroj: NASA, úprava: vosveteit.sk

Najnovšie pozorovania z planéty Mars poukazujú na to, že rover Perseverance a helikoptéra Ingenuity sa nejak zbližujú, píše portál Space.

Počas posledného letu, ktorý sa odohral v pondelok, 5. júla, si helikoptéra všimla odkaz v marťanskom prachu, ktorý by potešil hádam každého. V stopách, ktoré po sebe zanechal rover Perseverance sa nachádzalo nakreslené srdce. Romantici budú zrejme sklamaní, ale v tomto prípade nejde o vyjadrenie lásky jedného stroja k druhému. Srdce vzniklo, keď sa rover odklonil z pôvodného kurzu, aby išiel preskúmať zaujímavú vzorku pôdy. Následne sa otočil a vrátil sa na pôvodnú trasu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Srdce na Marse
Nepotešil by vás takýto odkaz? Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Pátranie po živote

Úlohou roveru Perseverance je pátrať po vzorkách pôdy, v ktorých by sa mohli nachádzať stopy mikrobiálneho života. Podľa teórií bol Mars na začiatku svojej existencie planétou, ktorá sa podobala tej našej. Mars mal magnetické pole, hustejšiu atmosféru, rieky, jazerá, oceány a možno aj dostatok kyslíku v atmosfére. Po zmiznutí magnetického poľa však planéta postupne začala upadať.

Rover Perseverance, spolu s Ingenuity, pristáli v kráteri Jezero vo februári. Predpokladá sa, že kráter Jezero bol kedysi riečnou deltou bohatou na život. Vedci z NASA veria, že ak sa niekedy život na tejto planéte nachádzal, je možné, že ho objavia v kráteri Jezero. Rover Perseverance má pátrať po stopách mikroorganizmov, pretože komplexnejší život nemal dostatok času na to, aby sa vyvinul.

Ingenuity je prelomovým projektom americkej NASA. Ide o drobného drona, ktorého úlohou bolo dokázať, že sa aj v tenkej atmosfére Marsu dá lietať a túto úlohu zvládol dron na jednotku. Okrem toho sa na palube malého stroja nenachádzajú žiadne vedecké inštrumenty, ktoré by mohli pomôcť roveru Perseverance. Úlohou drona bolo spočiatku len dokázať, že sa na Marse dá lietať. Po mimoriadnom úspechu testovacích misií vedci využívajú drona na to, aby získali pohľad na planétu zo vzduchu. Nová perspektíva môže pomôcť roveru Perseverance a naviesť ho na správne miesta.

Misia Ingenuity bola predĺžená, aby dron mohol roveru pomôcť. Predpokladá sa, že helikoptéra vydrží na povrchu ešte aspoň pár mesiacov ak nedôjde k jej poškodeniu. Lietať bude približne každé dva týždne. Vedci dávajú drobnému stroju naozaj zabrať a každý let posúva hranice toho, čo helikoptéra, ale aj riadiaci tím dokážu urobiť. Dokazuje to aj posledný, pondelňajší let. Helikoptéra preletela 625 metrov rýchlosťou 18 km/h a vo vzduchu ostala 166 sekúnd, čo je pre malý stroj nový rekord.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre