SpravodajstvoVeda a výskum

„Ľad nebude hlavným zdrojom, ktorý sa bude na Mesiaci ťažiť,“ tvrdia vedci

Program americkej NASA, Artemis, chce zabezpečiť na Mesiaci trvalú ľudskú posádku

Ak si prečítajte si značnú časť nápadov, týkajúcich sa našej budúcnosti na Mesiaci, tak vo väčšine bude spomenutá jedna látka, ktorá sa pravdepodobne nachádza aj u vás v mrazničke – ľad.

Budúci astronauti dúfajú, že dokážu ťažiť ľad, ktorý je ukrytý pod mesačným povrchom. Ten by mal dvojaké využitie, na pitie a zároveň na výrobu raketového paliva. Ľad však nebude prvým zdrojom, ktorý ľudstvo na Mesiaci využije. Namiesto toho to bude slnečné svetlo, píše portál Space.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Najjednoduchším zdrojom, ktorý môžeme využívať je solárna energia,“ hovorí geológ Jake Bleacher z NASA.

Vďaka energii budú môcť astronauti používať všetky vedecké nástroje, ktoré im budú k dispozícii. Zároveň je energia kľúčová pre fungovanie mesačnej základne, čo je dlhodobým cieľom programu americkej NASA, Artemis.

Oblasť „večného“ svetla

Oba zdroje sú kompletne odlišné a oba sa spoliehajú na to, ako je Mesiac naklonený ku Slnku. Zemská os je mierne naklonená, vďaka čomu máme ročné obdobia a aj rôzne dĺžky dňa. Mesačný denný cyklus je konštantný. V oblasti mesačného pólu terén rozhoduje o tom, kde bude svetlo a kde nie. V oblastiach, ktoré sú permanentne v tieni, je teplota tak nízka, že voda ostáva zamrznutá. Na druhej strane kopca existuje oblasť, ktorá je stále pokrytá slnečným svetlom.

„Polárna oblasť, ktorá bola bližšie špecifikovaná vesmírnou radou (pozn. redakcie: z programu Artemis) poskytuje takmer nepretržitý prísun slnečného svetla. Práve toto žiarenie bude našim najhlavnejším zdrojom energie,“ hovorí planetárny vedec Sam Lawrence, z NASA.

Potenciál ťažiť ľad spod mesačného programu vzbudzuje najviac diskusií. NASA dokonca vytvorila plán, ktorý popisuje spôsob, akým vytvoria pomocou programu Artemis na Mesiaci udržateľné podmienky.

„Počuli sme už dosť o tom, ako sa bude ľad využívať a myslím si, že je to dobrý nápad. Hlavným zdrojom však bude solárna energia,“ dodáva Lawrence.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close