Kyslík nemusí hneď znamenať život, tento plyn však áno

V novej štúdii sa píše, že ak chceme odhaliť život na exoplanétach, mali by sme hľadať tento plyn

Exoplanéta
Zdroj: NASA

Existuje veľké množstvo planét, ktoré by mohli mať vhodné podmienky pre život. Prácou nového teleskopu Jamesa Webba bude tieto planéty analyzovať a pátrať po biologických stopách, píše portál Universe Today.

Znie to jednoducho, no asi tušíte, že aj táto úloha so sebou prinesie niekoľko problémov. Odborníci totiž dobre vedia, že prítomnosť kyslíka v atmosfére planéty nemusí byť úplne spoľahlivá metóda, ako potvrdiť existenciu mimozemského života. Dôkazom môže byť história našej Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes môžeme v našej atmosfére nájsť približne 21% kyslíku, no nebolo tomu vždy tak. Keď začali v dávnej minulosti baktérie produkovať kyslík, trvalo možno až miliardu rokov, kým sa atmosféra prekysličila. Ak by sme teda pátrali po kyslíku v atmosférach exoplanét, mohli by sme sa dopustiť chyby. Čo ak astronómovia natrafili na planétu, ktorá len začala s okysličovaním atmosféry?

Silná biologická stopa

Vedci preto prišli s alternatívou. Ukázalo sa, že oveľa spoľahlivejším znakom života na planéte môže byť metán. V novom výskume sa píše, že ak sa v atmosfére určitej exoplanéty nachádza veľké množstvo metánu, môže za to s najväčšou pravdepodobnosťou forma života. Autorom tejto štúdie je Nicholas Wogan, z University of Washington.

Odhaliť potenciálne biologické stopy v atmosférach exoplanét je náročný proces. Ak by sa však podarilo odhaliť napríklad metán, práca vedcov nekončí, ale len začína. Prítomnosť určitého plynu sa totiž musí prešetrovať v kontexte planéty samotnej. Čo to znamená? Vedci musia starostlivo preskúmať podmienky, ktoré na planéte vládnu a dokázať, že za koncentráciu určitého plynu v atmosfére môže skutočne život a nie nejaký neznámy proces, ktorý ešte nepoznáme.

Astronómom môže pomôcť už spomínaný teleskop Jamesa Webba, ktorý predstavuje novú generáciu vesmírnych teleskopov. Spustiť by sa mal niekedy na budúci rok, no napriek tomu vedci nesedia na zadkoch. Už teraz premýšľajú, ako budú s teleskopom pracovať a čo by sa dalo označiť za silnú biologickú stopu.

Tou by mohol byť objav metánu a oxidu uhličitého v atmosfére planéty. Tvrdia, že ak by sa tieto dve látky nachádzali v nerovnováhe, znamenalo by to objavenie dobrého kandidáta, na ktorého povrchu sa môžu nachádzať živé organizmy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre