Kvôli obavám z jadrovej vojny padajú servery 10-ročného online simulátora atómových bômb, ktorý ukazuje dôsledku výbuchu

Portál NUKEMAP bol nástrojom, ktorý dokázal upokojiť morbídnu zvedavosť populácie, no dnes sa využíva úplne inak.

Zdroj: Pixabay (geralt), NUKEMAP, Úprava: Vosveteit.sk

V roku 1945 dopadli dve atómové bomby, Little Boy a Fatman, na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Tento útok znamenal kapituláciu Japonska v druhej svetovej vojne. Zároveň ale išlo o prvý a poslednýkrát, čo boli jadrové zbrane použité v boji.

Jadrové zbrane sa ukázali byť ničivou a hroznou silou, ktorá pripravila o život 200-tisíc ľudí. Ak by situácia dopadla inak, Američania plánovali aj ďalší útok. S kapituláciou Japonska sa ukončil aj projekt, ktorý vystupoval pod krycím menom Rufus. Vedci v laboratóriu Los Alamos pripravovali 6,2 kg guľu, zloženú z plutónia a gália, ktorá sa mala stať srdcom novej jadrovej zbrane. Experimenty pripravili o život dvoch ľudí a guľa získala po čase prezývku „Démonovo jadro“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo by sa stalo, ak by bola použitá aj tretia jadrová zbraň nevieme. Od výbuchu bômb Little Boy a Fatman ale ľudstvo čelilo niekoľkým hrozbám jadrovej vojny. Najznámejšou bola Kubánska raketová kríza, ktorá sa odohrávala počas roku 1962. Išlo o priamu a mimoriadne nebezpečnú konfrontáciu medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom. Zároveň sa dnes chápe ako najbližší bod ľudstva k jadrovej vojne.

Napätie rastie

V dnešných časoch sa situácia opäť zhoršuje. Ruská federácia pohrozila aktiváciou svojich jadrových zbraní, vo svetle konfliktu prebiehajúceho na Ukrajine, píše portál IFL Science. Zatiaľ sa niet čoho báť, no zmiešané pocity z konfliktu a ďalšej situácie dokonale odzrkadľuje portál NUKEMAP. Ten vznikol v roku 2012 a poskytol simuláciu rôznych typov jadrových zbraní a ich dosahu.

Simulácia atómového výbuchu NUKEMAP je v poslednej dobe preťažená
Ako by to vyzeralo, ak by na Slovensko dopadla 100-megatonová Tsar bomba. Zdroj: NUKEMAP

Pomocou NUKEMAP si môžete pozrieť ničivú silu rôznych druhov atómových bômb, od 20-kilotonovej bomby Fat Man, až po 100-megatonovú Tsar bombu, navrhnutú Sovietskym zväzom. V simulácii sa vám ukáže rádius prvotnej explózie, ale uvidíte aj následnú tlakovú vlnu a dosah smrteľnej dávky radiácie. Ukáže vám tiež oblasti, kde sa o mesiac objaví vysoká dávka radiácie.

Ak by ste sa chceli zo zaujímavosti pozrieť na túto simuláciu, stačí kliknúť na tento odkaz. Pripravte si ale poriadnu dávku trpezlivosti. Portál IFL Science totiž informuje, že dôsledkom obrovskej návštevnosti stránka väčšinu času nefunguje.

V dôsledku vyhrotenej situácie sa na portál NUKEMAP pokúšalo dostať tisíce ľudí. Autor simulácie, Alex Wellerstein bol dokonca nútený vytvoriť ďalšiu stránku, aby sa na ňu mohli ľudia dostať. Všimol si, že ľudia, používajúci jeho simuláciu sa zvyknú deliť do dvoch kategórií.

Prvou skupinou sú ľudia, ktorí si „vybíjajú zlosť“. Ak panuje politické napätie medzi dvoma krajinami, ľudia chcú vedieť, ako by to vyzeralo, keby na územie „nepriateľského“ štátu dopadla jadrová bomba. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí zisťujú, čo by spravila jadrová bomba s ich krajinou alebo rodným mestom.

Celkovo však prevláda zvedavosť, ako vybíjanie zlosti. Wellerstein tvrdí, že v drvivej väčšine prípadov chcú ľudia vedieť čo by sa stalo, ak by sa situácia rapídne zhoršila a odrazu by čelili priamej hrozbe jadrovej bomby. Je pochopiteľné, že sa ľudia na túto simuláciu obracajú v dobe, kedy napätie pomaly rastie. Ak sa chcete na portál pozrieť, pamätajte že riziko jadrovej vojny je zatiaľ minimálne, a tak nie je naozaj žiadny dôvod na to, aby ste sa znepokojovali s tým, čo by sa stalo pri dopade atómovej bomby na vaše mesto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre