SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Vedci pracujú na novom kvantovom počítači, ktorý má fungovať ako mozog

Nový výskum, za ktorým stojí skupina vedcov vedených Michaelom Hartmannom z univerzity Heriot-Watt sa sústreďuje na vytvorenie kvantového počítača, ktorý by pracoval na princípe neurónových sietí. Vedci veria, že by mohli tak vytvoriť novú generáciu umelej inteligencie.

„Moji kolegovia a ja dúfame, že vybudujeme prvý počítač určený pre neurónové siete s použitím najnovšej „kvantovej“ technológie namiesto softvéru AI,…“ hovorí Micheal Hartmann, profesor na univerzite Heriot-Watt. „Tým, že sme spojili tieto dve oblasti výpočtovej techniky, dúfame, že vytvoríme prielom, ktorý povedie k tomu, že AI bude fungovať bezprecedentne rýchlo a vo veľmi krátkom čase automaticky urobí veľmi zložité rozhodnutia.“

Podarí sa vedcom vytvoriť počítač, ktorý sa bude podobať ľudskému mozgu?

Neurónová sieť je typ strojového učenia, ktorý je založený na biologickom mozgu, ktorý sa učí na základe vstupov, ktoré tvoria podklad pre budúce rozhodnutia. Výhoda kvantových počítačov spočíva v tom, že využívajú subatomické častice, ktoré môžu súčasne existovať vo viac ako jednom stave naraz na obchádzanie obmedzení staromódnych binárnych počítačov.

Vo výsledku Harmann verí, že on  jeho tím budú schopní vytvoriť AI, ktorá bude schopná ako riešiť zloťité situácie tak aj riadiť rôzne zložité systémy, napríklad tok dopravy v celom meste v reálnom čase.

Hartman v závere dodáva, že akonáhle ukážu, že kvantové neurónové počítače sú účinnejšie a efektívnejšie ako klasický AI software tak sa rýchlo stanú jednou z najdôležitejších technológií. Druhým dychom však dodáva, že vývoj týchto počítačov je len na začiatku a môže trvať 10 a viac rokov kým sa im podarí ho vyvinúť a vychytať všetky „muchy“.

Tip pre vás  Vyskúšali sme Xiaomi Mi Box S. Čarovnú „škatuľku“, ktorá premení TV na multimediálne centrum Vašej domácnosti | RECENZIA

Zdroj: via Futurism.com, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close