Kvantová teleportácia slúži na okamžitý prenos informácií. Vedci dosiahli v tejto oblasti veľký míľnik

Teleportácia nie je iba výmysel z vedecko-fantastických kníh. Vedci pracujú na okamžitom presune informácií, pričom hlásia ďalší úspech.

teleportácia
Zdroj: pixabay.com

Na začiatku tohto roku vedci oslavovali veľký míľnik v oblasti kvantovej fyziky. Po prvýkrát sa im podarilo „teleportovať“ qutrit. Jedná sa o druh kvantovej informácie, ktorý je založený na troch stavoch, čím sa otvárajú nové možnosti pre komunikáciu a kvantové výpočty.

Donedávna sme boli schopní presunúť jedine qubity, ktoré sú zas založené na dvoch stavoch. V prípade qubitu sa informácie delia na 0 a 1. Vo svete počítačov môže byť prenášaná informácia buď 0 alebo 1, v kvantovom svete však môže byť oboje naraz. Tento jav sa nazýva superpozícia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Qutrity na druhej strane môžu byť buď 0, 1 alebo 2. Jedná sa o skok dopredu z hľadiska procesnej sily, ale aj informácií, ktoré môžu byť naraz prenesené. Vedci už dávnejšie našli spôsob, ako tieto druhy informácií prenášať na diaľku, doteraz sa však prenášali jedine qubity. Nejedná sa o teleportáciu, akú ju poznáme z vedecko-fantastických diel, ale o fenomén zvaný kvantové previazanie.

Teleportácia informácií

Kvantové previazanie, alebo aj „strašidelná akcia na diaľku“, ako ho nazýval Albert Einstein, je prepojenie dvoch, alebo viacerých častíc. Ak nastane zmena na jednej, jej prepojené dvojča ukáže na sebe tie isté zmeny a nezávisí na tom, ako ďaleko sú od seba. Jedná sa teda o okamžitý prenos informácií z jedného miesta na druhé.

V budúcnosti by mohol daný fenomén nájsť uplatnenie v neprelomiteľných internetových zabezpečeniach, kedy by menšie narušenie systému zničilo daný obsah.

Prenesenie informácie z qutritu je zatiaľ veľmi pomalé a neefektívne, avšak ukazuje, že je takýto prenos možný. Pomocou starostlivo kalibrovaných laserov sa vedcom podarilo rozdeliť dráhu fotónu (pozn. redakcie: častice svetla) na tri časti, extrémne blízko pri sebe. To umožnilo vedcom vytvoriť vlastný qutrit a dosiahnuť stav kvantového previazania.

„Čakáme, že naše výsledky vydláždia cestu pre nové kvantové technológie vo väčších dimenziách. Teleportácia hrá kľúčovú úlohu pri kvantových sieťach,“ píšu vedci v publikácií Physical Review Letters.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre