BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ktorý internetový prehliadač je pre Vás najlepším? Pozrite si základné porovnanie najlepších prehliadačov

Aký internetový prehliadač si vybrať a aké sú ich hlavné výhody a nevýhody?

Internetový prehliadač je neoddeliteľnou súčasťou práce s počítačom. Ako si však vybrať ten správny a aké sú hlavné výhody a nevýhody jednotlivých prehliadačov? Nižšie sme si pre Vás vybrali 5 prehliadačov, z ktorých každý vyčnieva v nejakej oblasti. Ktorý z nich si vyberiete?

Najpopulárnejšia voľba: Google Chrome

Google Chrome je aj naďalej najpopulárnejším internetovým prehliadačom, ktorý využíva približne 65 až 70% používateľov (v závislosti od zdroja informácií). Vo všeobecnosti sa pokladá za bezpečný a veľmi rýchly a okrem iného je aj kompatibilný so všetkými internetovými stránkami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Chrome_nahlad
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehliadač ponúka viacero funkcií, ako je napríklad Ochrana hesiel, možnosti notifikácie ak bolo Vaše heslo prezradené, pokročilú synchronizáciu naprieč viacerými zariadeniami a podobne. Zároveň sa Chrome pokladá za jeden z prehliadačov, ktorý má vo všeobecnosti používateľský komfort na veľmi vysokej úrovni. Zároveň treba dodať, že existuje obchod s rozšíreniami, pomocou ktorého viete rozširovať funkcionality prehliadača prostredníctvom „pár klikov“.

Tak kde je chyba? Z pohľadu funkcií a rýchlosti je prehliadač Chrome pravdepodobne jednotkou na trhu. Používatelia mu však vyčítajú pri viacerých otvorených oknách súčasne, že spomaľuje počítač a neprimerane zaťažuje RAM pamäť. Zároveň keď príde reč na súkromie, tak veľmi ťažko by sme našli niekoho, kto by nemal voči Chrome výčitky. Ten v kombinácií s ďalšími službami je doslova nástrojom, ktorý nás má lepšie prečítaných, ako naši partneri či rodina.

Voľba bezpečnosti: Mozilla Firefox

Firefox je internetový prehliadač, ktorý plynúcim časom stráca postupne na popularite, a to aj napriek tomu, že jeho vývojári ho posúvajú vcelku dopredu. Vo všeobecnosti sa prehliadač považuje za bezpečnejšiu voľbu a to obzvlášť v prípade súkromia. Firefox automaticky blokuje cookies súbory tretích strán, automaticky Vás upozorní, ak ste navštívili stránku, ktorá bola v minulosti hacknutá a unikli z nej dáta  a podobne.

Intrnetovy prehliadac Firefox
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na vyťaženosť systému, tak aj tu má navrch oproti prehliadaču Chrome, rovnako aj rýchlosť prehliadania je porovnateľná s prehliadačom Chrome (aj keď nie rovnakou). Keď príde však reč na rozšírenia, tak ich je však žalostne málo. Zároveň treba dodať, že používateľské rozhranie nie je „nič moc“. Inými slovami, Firefox ponúka viac ochrany osobných údajov, ale na úkor používateľského komfortu.

Tor Browser

Keď príde na ochranu súkromia, tak nemôžeme opomenúť Tor Browser, ktorý je často využívaný hlavne významnými ľuďmi, ktorí si potrebujú chrániť súkromie. Prehliadač vo všeobecnosti funguje na tom princípe, že sa pripájate ku stránkam prostredníctvom rôznych náhodných serverov. Okrem toho každá informácia, ktorú odosielate prechádza šifrovaním. Inými slovami, výrazne sťažujete Vaše možné sledovanie a zbieranie dát o Vás. Len pre zaujímavosť, Tor prehliadač sa považuje aj za akúsi bránu k Dark webu.

Tor Browser
Zdroj: Vosveteit.sk

Zatiaľ to znie veľmi dobre, tak kde je háčik? Tor je skvelý prehliadač, ale má niekoľko limitov. Niektoré internetové stránky obmedzujú svoje funkcionality, ak detegujú prehliadač Tor. Dobrým príkladom je Wikipedia, ktorú cez Tor nie je možné (bez dodatočného softwaru) upravovať. Okrem iného prehliadanie internetu je o poznanie pomalšie.

Vivaldi

Internetový prehliadač Vivaldi je jedným z najmladších prehliadačov, ktorý o sebe hovorí, ako o jednej z najbezpečnejších a najrýchlejších foriem prehliadania internetu. Pravdepodobne viacerí ani netušia, že za prehliadačom stojí autor internetového prehliadača Opera (Jón S. von Tetzchner), ktorý chcel vytvoriť rýchly  prehliadač schopný pracovať aj na slabom počítači a zároveň, aby nesledoval používateľov. Od Opery prešiel k novému projektu po tom, keď sa prehliadač Opera  „odvrátil“ od pôvodného smerovania.

Internetovy prehliadac Vivaldi
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehliadač Vás chráni pred sledovaním prostredníctvom rôznych nástrojov. Okrem iného ponúka aj niekoľko dodatočných funkcionalít, napríklad vstavaný poznámkový blok, rýchly prístup k sťahovaným dátam, pokročilejšiu správu otvorených okien a podobne. Druhým dychom však treba dodať, že pribúdaním funkcií je prehliadač o niečo komplikovanejším na používanie z pohľadu bežného používateľa. Ale aj napriek tomu ide o vskutku rýchly prehliadač, ktorý prináša viac výhod, ako nevýhod.

Microsoft Edge

Našim favoritom v tomto výbere je nový Microsoft Edge, ktorý beží rovnako ako Vivaldi na jadre Chromium. Znamená to, že prehliadač je vskutku rýchly a podporuje rozšírenia pre prehliadač Chrome. Okrem iného však ponúka o niečo väčšiu ochranu súkromia rozdelenú do troch skupín – základná (povoľuje väčšinu sledovacích nástrojov), vyvážená (blokuje napríklad sledovacie nástroje zo stránok, ktoré ste nenavštívili) a prísna (ktorá blokuje väčšinu nástrojov). Okrem iného skvelo funguje aj s mobilným prehliadačom Microsoft Edge.

Microsoft Edge
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej ponúka aj pokročilé funkcie, ako je napríklad odosielanie stránok medzi zariadeniami a ďalšie. Nevýhoda prehliadača je v tom, že tak ako v prípade prehliadača Chrome pri veľkom množstve otvorených okien, spomaľuje chod počítača. Paradoxne, keď ich máte však otvorených menej, tak spotrebúva menej RAM ako Chrome.

Ktorý si teda vybrať?

Vaše rozhodnutie by malo byť podľa nás založené na dvoch faktoroch – súkromie a pohodlie prehliadania internetu. Ak je pre Vás dôležitejšie súkromie, ako rýchlosť prehliadanie, tak potom Tor je jednotkou. Na druhej strane, ak chcete rýchly prehliadač a súkromie Vás nejak moc netrápi, nech sa páči, Chrome je pre Vás najlepšou voľbou. Alebo hľadáte kompromis medzi rýchlosťou a ochranou súkromia? Microsoft Edge, prípadne Vivaldi a Firefox môžu byť tým, čo hľadáte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close