Spravodajstvo

Ktorý internetový prehliadač je podľa Vás najlepší? Porovnali sme kľúčové vlastnosti tých najpopulárnejších

Ktorý internetový prehliadač je podľa Váš najlepší? Porovnali sme tie najrozšírenejšie prehliadača na trhu. Výsledok testovania Vás prekvapí

Internetové prehliadače sú nástroje, ktoré používame na dennej báze, ktorý z nich je však ten najlepší? Pripravili sme si pre Vás porovnanie 5 najrozšírenejších internetových prehliadačov na svete.

V našom porovnaní internetových prehliadačov budeme porovnávať konkrétne Google Chrome, Safari, Microsoft Edge (Internet Explorer), Firefox a Operu (pozn. redakcie: jedná sa o 5 najrozšírenejších prehliadačov podľa serveru w3counter.com ku dnešnému dňu. Internetový prehliadač Safari nájdeme primárne na zariadeniach s operačným systémom Mac OS, kde je prehliadač optimalizovaný viac ako na počítačoch s Windowsom. Preto výsledky nižšie v prípade prehliadača Safari treba brať s rezervou).

Internetove prehliadace rozlozenie maj 2019
Zdroj: VoSveteIT.sk

Dizajn internetových prehliadačov

Dizajn internetových prehliadačov je subjektívna vec, môžeme však konštatovať, že všetky vyššie spomínané prehliadača spĺňajú tie najnáročnejšie požiadavky súčasnosti. Veď posúďte sami.

Najviac RAM pamäte spotrebúva prehliadač Safari, druhý je Chrome

Predtým ako prejdeme ešte k výkonnú samotných prehliadačov, tak sme spravili malý test o „najväčšieho žrúta“ RAM pamäte. Test sme spravili tak, že vo všetkých prehliadačoch sme všetko vypli s výnimkou našej stránky VoSveteIt.sk. Nižšie si môžete pozrieť výsledok, z ktorého jasne plynie, že najväčším žrútom je prehliadač Safari.

Porovnanie prehliadacov najvacsu zrut RAM
Zdroj: VoSveteIt.sk

Najrýchlejší internetový prehliadač je Firefox

V prípade rýchlosti načítania stránky sme na náš test použili online službu speed-battle.com. Podľa nej najrýchlejším internetovým prehliadačom je Firefox. Na úplne opačnom konci stoji Safari. Výsledky testu si môžete pozrieť nižšie.

  1. Firefox (1277,6 / 1833,25)
  2. Opera (938,98 / 941,50)
  3. Google Chrome (931,29 / 886,72)
  4. Microsoft Edge (710,18 / 596,193)
  5. Safari (383.51 / 316,02)

(pozn. redakcie: prvé číslo znamená výsledné skóre nášho testu a druhé číslo je priemerné výsledné skóre všetkých testov daného typu prehliadača na serveri speed-battle.com)

Výdrž batérie

Pri porovnaní výkonnú prehliadačov z pohľadu výdrže batérie, tým „naj“ internetovým prehliadačom je Microsoft Edge, ktorý v porovnaní s posledným prehliadačom Google Chrome vyšťavil batériu o 24 minút neskôr. Druhým najlepším prehliadačom z pohľadu výdrže je Opera a tretím Firefox.

vplyv internetoveho prehliadaca na zovotnost bateria
Zdroj: digitaltrends.com/computing/web-browers-battery-life-tested/

Treba však povedať aj to B…

Ako môžete vidieť vyššie tak tým najideálnejším internetovým prehliadačom by mal byť podľa všetkého FireFox, ale aj napriek tomu má trhový podiel necelých 7%. Pýtate sa prečo je tomu tak? Najrozšírenejším internetových prehliadačom je Google Chrome, a preto je aj stredobodom záujmu vývojárov. Čo znamená, že vývojári stránok a rôznych rozšírení primárne pracujú na optimalizácií a nových funkcionalitách pre prehliadač Chrome, a až neskôr sa na radu dostanú ďalšie internetové prehliadače. Inými slovami, kým Google Chrome bude najrozšírenejším prehliadačom a zároveň aj najpodporovanejším zo strany vývojárov, tak je málo pravdepodobné, že ľudia skokovo presedlajú na iný prehliadač.

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Firefox Google Chrome Internetové prehliadača Microsoft Edge Opera Safari

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close