Spravodajstvo

Ktorí výrobcovia smartfónov na slovenskom trhu rastú a ktorí sa z trhu pomaly, ale isto vytrácajú?

Trh so smartfónmi sa na Slovensku mení. Huawei postupne stráca pričom rastú najmä Xiaomi a Apple. Samsung je aj naďalej lídrom.

Trh so smartfónmi v tomto roku zažíva veľké oživenie v porovnaní s minulým rokom, ktorý bol vo veľkej miere poznačený pandémiou. Analytici zo spoločnosti IDC odhadujú, že tento rok trh so smartfónmi podrastie o +7,7% čo je najvyšší medziročný rast predajov smartfónov od roku 2015. Celkovo by malo byť na trh dodaných v tomto roku 1,38-miliardy zariadení. Analytici vo svojej štúdii rovnako tvrdia, že rast predaja smartfónov bude viditeľným aj v priebehu ďalších niekoľkých nasledujúcich rokov. Odôvodňujú to nielen generačnou obmenou zariadení, ale aj nástupom 5G technológie, ktorá je plynúcim časom čoraz dostupnejšou pre širšie masy ľudí.

Zatiaľ, čo v minulosti dominovali najmä spoločnosti ako Samsung, Huawei, či Apple, tak plynúcim časom sa do popredia postupne dostávajú noví hráči. Nedávno štatistiky odhalili, že Huawei sa cvrkol z pohľadu predajov na „trpaslíka“. Dôvodom sú sankcie zo strany amerických úradov. Na druhej strane, rastú výrobcovia ako Xiaomi, Realme, či Oppo, ktoré sa chytili príležitosti a postupne zapĺňajú medzeru na trhu, ktorá sa postupne otvára v súvislosti s klesajúcimi predajmi spoločnosti Huawei. Ako sa však vyvíja trh so smartfónmi v našom regióne? Ktorí výrobcovia aktuálne dominujú, a ktorí strácajú na dychu?

Takto vyzerá aktuálne rozloženie síl výrobcov smartfónov na Slovensku

Hneď v úvode treba povedať, že o exaktných dátach o aktuálnom rozložení síl výrobcov smartfónom nemôžeme hovoriť. Ide len o čisto štatistický odhad, ktorý je vytvorený na základe dát spoločnosti Statcounter. Ide o spoločnosť, ktorá sumarizuje analytické dáta z viac ako 2-miliónov webových stránok naprieč viacerými regiónmi sveta vrátane toho nášho. Preto treba brať údaje nižšie s miernou rezervou a dáta vo všeobecnosti môžu vykazovať miernu odchýlku, nie však výraznú.

Prejdime však k samotným štatistikám, ktoré spoločnosť zverejnila prostredníctvom svojich stránok. Ako môžete na grafe nižšie vidieť, tak kórejský výrobca smartfónov, Samsung, si dlhodobo drží trhový podiel na úrovni okolo 28%. Na druhej strane, Huawei, ktorý ešte v máji minulého roka atakoval hranicu 25,6% trhu, tak dnes už pokrýva „len“ 20,79%. Bezpochyby za týmito číslami stoja sankcie zo strany amerických úradov, ktoré spôsobujú, že Huawei nemôže nielen nakupovať tovary vyrobené americkými technológiami, ale nemôže rovnako v nových zariadeniach využívať ani služby, ktoré sú amerického pôvodu, resp. sú nimi vyrábané. Inými slovami, Huawei nemá dostatok komponentov pre nové zariadenia a zároveň nemôže používať Google služby, ktoré sú vo všeobecnosti nesmierne populárnymi a to  nielen na Slovensku, ale i na globálnom trhu. Predpokladáme, že trhový podiel spoločnosti Huawei bude plynúcim časom, ako budú používatelia obmieňať svoje zariadenia, aj naďalej klesať. Samozrejme, tento predpoklad je platným len v prípade, ak sa spoločnosti nepodarí vyriešiť situáciu so sankciami. Graf ďalej odhaľuje, že medzeru po spoločnosti Huawei sa v našom regióne darí zapĺňať najmä spoločnosti Xiaomi (16,48%), ktorá rastie najdynamickejšie a čiastočne aj spoločnosti Apple (21,95%). Ostatní hráči pokrývajú menej ako 4%.

Trhovy podiel vyrobcov smartfoni_Slovensko_31.maj 2021
Zdroj: statcounter.com

Aktuálne trhové podiely 5, resp. 6 najväčších výrobcov smartfónov v našom regióne, sú ku koncu mája tohto roka nasledovné:

  1. Samsung 28,03%
  2. Apple 21,95%
  3. Huawei 20,79%
  4. Xiaomi 16,48%
  5. Motorola a Lenovo majú po 3,4%

Sú čísla pre vás vyššie prekvapením? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close