Kto vlastní internet? Má svojho majiteľa?

Internet sa zo svojich skromných začiatkov vyvinul na nepredstaviteľne obrovskú sieť rôznych zariadení. Má svojho majiteľa?

Kto vlastní internet?
Zdroj: pixabay.com(TheDigitalArtist), koláž: vosveteit.sk

Internet sa stal neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Miliardy ľudí ho používajú takmer denne a život bez neho si už vôbec nevedia predstaviť. Internet vznikol približne pred viac ako dvadsiatimi rokmi a od svojich skromných začiatkov sa zmenil na nepoznanie. Lenže komu internet patrí?

Nad touto otázkou sa zamýšľal aj portál MakeUseOf, ktorý zistil že odpoveď na ňu nie je vôbec jednoduchá. Na to, aby sme mohli povedať, kto vlastní internet, musíme vedieť, čo to vlastne internet je. Vo svojej podstate ide o naozaj obrovskú sieť počítačov. Každé jedno zariadenie, ktoré je k sieti pripojené, môže komunikovať s inými pripojenými zariadeniami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Internet funguje pomocou káblových prepojení, ale aj bezdrôtových technológií. Prepájať všetky počítače, ktoré sú pripojené k internetu, pomáhajú aj satelity, alebo telekomunikačné veže. Počítačové siete ale poznáme už od konca 50. rokov minulého storočia.

Vtedy však existovali len drobné siete, prepájajúce len hŕstku zariadení. Neskôr, s objavom paketového prepínania, vznikali oveľa väčšie siete, spájajúce celé univerzity, spoločnosti, či vládne inštitúcie.

Začiatkom 90. rokov ale vznikla globálna sieť, ktorá viedla ku vzniku internetu, ako ho poznáme dnes. Internet ale nie je hmotná vec, ale skôr koncept. Neexistuje človek, ktorý by vlastnil patent nad internetom, ako takým. Namiesto toho existujú rôzne centrá dát, káblové spojenia, routery, či satelity, vlastnené obrovskou skupinou ľudí, či už ide o jednotlivcov, spoločnosti, alebo vládne organizácie. 

Existuje ale niečo, čo označujeme ako World Wide Web. Je to hypertextový internetový informačný systém, ktorý umožňuje prístup k širokému spektru dokumentov. Tie obsahujú odkazy, ktoré nás prenesú na iné dokumenty. Vynálezcom World Wide Web, alebo WWW, je Sir Tim Berners-Lee, ktorý patent na svoj výtvor odmietol. Chcel totiž, aby bol zadarmo prístupný každému.

Kontrola nad internetom

Internet je teda vlastnený obrovským množstvom ľudí, no infraštruktúru, vďaka ktorej získavame k nemu prístup, vlastnia do veľkej miery telekomunikačné spoločnosti. Tie sa starajú o routery, prístupy k sieti, ale aj o prepojenie medzi jednotlivými zariadeniami, či celými kontinentmi. Momentálne sa pod hladinou oceánov nachádza viac ako 1.3-miliónov km káblov.

Obrovské telekomunikačné spoločnosti vlastnia „chrbtovú kosť“ internetu. Vlastnia totiž väčšinu IPv4 adries. Obrovské spoločnosti prenajímajú svoju infraštruktúru menším spoločnostiam, ktoré ju predávajú zákazníkom. Giganti, ako napríklad Google, Microsoft, či Facebook začali skupovať, alebo zavádzať podmorské káble, prepájajúce celé kontinenty. Dokopy dnes vlastnia takmer desatinu všetkých podmorských káblov.

Môžeme teda povedať, že veľkú časť internetu svojim spôsobom vlastní niekoľko obrovských, najmä nadnárodných spoločností, ktoré nad ním majú do určitej miery aj moc. Svetové vlády sa pokúšali v minulosti o určitú reguláciu webu, no výsledok bol zakaždým rovnaký. Žiadna vláda nebola schopná udržať krok s evolúciou internetu. Znamená to, že kontrola nad väčšinou internetu spadá do rúk niekoľkých desiatok spoločností, hoci koncept internetu patrí každému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre