Spravodajstvo

Kriminálna činnosť spojená s dronmi neustále rastie. Aj takto ich využívajú niektorí majitelia!

Podľa správy z portálu Defence One sa minulú zimu odohrala kuriózna situácia, keď pri sledovaní rukojemníkov zaútočila na agentov FBI skupina dronov. FBI rozmiestnila svoje jednotky na sledovanie situácie na vysoko položené miesta, odkiaľ mali prehľad o dianí pri rukojemníckej operácii. Kriminálnici však odhalili pozície agentov a rýchlymi preletmi dronov tesne nad ich hlavami im zabránili akokoľvek monitorovať situáciu. Navyše celú akciu streamovali na YouTube, takže ostatní členovia gangu mali prehľad o konaní FBI.

Drony si našli v protizákonnej činnosti svoje miesto

Tento prípad nebol zďaleka jediný pri ktorom boli použité drony na porušovanie zákonu. Pre zločincov sú drony šikovnými asistentmi, keďže ich stačí priniesť v ruksaku, niekam sa schovať a odtiaľ majú celú situáciu ako na dlani. A v prípade, že drona zneškodnili alebo odhalili policajné zložky, páchateľ len unikne zo svojej skrýše. Drony sa v priebehu pár rokov stali trhovo dostupnou záležitosťou, takže kriminálnici nemajú problém ich používať vo veľkom. Ďalšie evidované prípady sa týkali napríklad sledovania policajných budov na identifikáciu svedkov trestného činu, prenášania nelegálnych vecí do väzení, monitorovania strážnikov pri krádežiach alebo dokonca spúšťania falošných alarmov pri pašovaní tovaru, keď sa kontrola dostala príliš blízko.

Takmer nezastaviteľné

Napriek tomu, že polícia nie je v boji proti dronom úplne bezbranná, stále neexistuje spôsob ako im jednoducho zabrániť v pomoci s organizovanou trestnou činnosťou. V Sýrii alebo Iraku sa používajú zariadenia na narušenie spojenia s dronom, avšak v mestách by bolo riziko interakcie s mobilnými telefónmi alebo akýmikoľvek zariadeniami vysielajúcimi určité vlnové dĺžky. Čiastočne by sa týmto zločinom dalo zabrániť tým, že by drony vysielali identitu svojho majteľa, avšak k takému opatreniu pravdepodobne v najbližšej dobe nedôjde. Takisto existujú rôzne zbrane proti dronom, ktorých usmernené rádiové frekvenicie zapríčinia narušenie komunikácie, no tieto sú poďla zákona nelegálne.

Zdroj: Defence One, obrázok: PixaBay.com

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close