SpravodajstvoVeda a výskum

Kráter Ryder patrí k najzvláštnejším úkazom na povrchu Mesiaca: Ako presne vznikol?

Tento kráter sa diametrálne líši od väčšiny kráterov, ktoré poznáme

Kráter Ryder, ktorý môžete nájsť na povrchu Mesiaca, je jedným z najzvláštnejších kráterov aké mohli astronómovia pozorovať, píše portál Universe Today.

Nachádza sa blízko južného pólu a jeho tvar patrí k vesmírnym unikátom. Ide o ovál, ktorý je v strede predelený a jeho rozmery sú približne 13×17 km. Väčšina kráterov vo vesmíre má okrúhly tvar, tak akým pričinením sa tento kráter diametrálne líši od ostatných. Existuje hneď niekoľko teórii, ktoré sa snažia jeho netradičný tvar vysvetliť.

Prvá tvrdí, že kráter Ryder vznikol po dvoch dopadoch meteoritov. Ak je táto teória pravdivá, pravdepodobne sa tieto dva nárazy odohrali hneď po sebe. Vedci sa dokonca domnievajú, že mohlo ísť o väčší asteroid, ktorý sa prelomil na dva, len chvíľu pred dopadom. Tá druhá tvrdí, že meteorit mohol zasiahnuť Mesiac pod veľmi malým uhlom, čo znamená, že kus skaly sa mohol oškrieť o povrch.

Mesiac
Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University.

Existuje ešte aj tretia možnosť. Kráter Ryder sa vyformoval na hrane strmého hrebeňa a takýto nerovný povrch častokrát vedie k asymetrickým kráterom. Vedci, ktorý pracujú na misii Lunar Reconnaissance Orbiter tvrdia, že hrebeň, ktorý sa pri kráteri Ryder nachádza, je pozostatkom dávneho krátera, ktorý mal mať v priemere 70 km a hĺbku okolo 3 km. Tento starší kráter mohol byť ovplyvnený nerovným povrchom, ktorý sa nachádza v oblasti Aitken Basin.

Vedci však tvrdia, že ako vo väčšine prípadov, správna odpoveď si bude vyžadovať spojenie niekoľkých teórií.

„Topografia tohto krátera bude pravdepodobne výsledkom náhodného nárazu, po ktorom nasledovali dlhé roky erózie, vďaka kumulujúcim sa účinkom väčších, ale aj miniatúrnych meteoritov, či seizmických otrasov,“ vyjadril sa Mark Robinson, hlavný vyšetrovateľ misie Lunar Reconnaissance Orbiter.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close