SpravodajstvoVeda a výskum

Kozmické otepľovanie? Vedci zistili, že postupom času dochádza k zvýšeniu teploty vo vesmíre

Aký to môže mať dopad na nás?

Už viac ako sto rokov vedci vedeli, že sa vesmír, v ktorom žijeme rozpína. O trochu neskôr, okolo roku 1990 prišli aj na to, že toto rozpínanie je čoraz rýchlejšie. Týmto rozpínaním sa zoskupenia galaxií ešte viac oddelia od seba. Prirodzene si vedci mysleli, že vďaka tomu dôjde k plynulému poklesu teploty, lenže to nie je to, čo sa stalo, píše portál Universe Today.

Nový výskum z Center for Cosmology and AstroParticle Physic (pozn. redakcie: CCAPP) poukazuje na to, že vesmír sa postupom času zohrieva. Zistili to teplotnou analýzou za posledných 10-miliárd rokov. Tím sa dopracoval k tomu, že teplota vesmíru je dnes desaťkrát väčšia, než bola predtým. Štúdiu viedol výskumník menom Yi-Kuan Chiang, z CCAPP.

Vesmírne otepľovanie

K výsledkom sa dopracovali analýzou tepelných dát, ktoré analyzovali na tých najvyšších kozmických škálach. V praxi to znamená, že analyzovali galaxie a hmotu, ktorá sa vo vesmíre nachádza. Aby sa dostali k stavu vesmíru spred 10-miliárd rokov, tím sa spoliehal na dáta z Planck Infrared Astronomical Satellite a zo Sloan Digital Sky Survey. Satelit Planck bol zároveň prvou európskou misiou, ktorej sa podarilo odmerať teplotu kozmického mikrovlnného pozadia.

Spojením viacerých pozorovaní sa tímu podarilo potvrdiť, že teplota plynu v období 4-miliárd rokov po veľkom tresku bola menšia, ako je dnes. Dôvodom môže byť postupný kolaps kozmickej štruktúry, ktorý sa bude ešte viac prejavovať so zrýchľujúcou expanziou vesmíru.

„Vývojom vesmíru gravitácia ťahá temnú hmotu a rôzne plyny dokopy. Vznikajú galaxie a zoskupenia galaxií. Tento gravitačný ťah je tak silný, že plyn sa postupom zahrieva,“ vysvetľuje Chiang.

Otázka však znie: Ak sa vesmír otepľuje, znamená to, že nový život už nebude mať tak dobré podmienky pre vznik? To vedci momentálne nevedia predpovedať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close