Kozmické déjá vu potvrdilo Einsteinove teórie: Trikrát po sebe, ten istý úkaz!

Gravitácia, ale aj rýchlosť má v plyv na to, ako vnímame plynutie času.

Gravitačná šošovka
Zdroj: NASA/Hubble

Je naozaj zložité predstaviť si, že vo vesmíre existujú galaxie tak vzdialené, že svetlo, ktoré od nich prichádza, môže byť ohnuté a pocítiť formu časovej dilatácie, píše portál Universe Today.

Dilatácia času je efekt, ktorý vychádza z Einsteinovej špeciálnej teórie relativity. V podstate ide o to, že čas plynie pomalšie v sústave, ktorá sa pohybuje určitou konštantnou rýchlosťou, vzhľadom na pozorovateľa, ktorý je v pokoji. Ak by sme sa nachádzali na vesmírnej rakete, ktorá sa približuje rýchlosti svetla, čas by pre nás plynul pomalšie než pre človeka, ktorý by stál na mieste.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalšou formou časovej dilatácie môže byť gravitácia. Čím bližšie sa pozorovateľ nachádza pri zdroji gravitácie, tým preňho plynie čas pomalšie, relatívne k pozorovateľovi, ktorý je ďalej od zdroja gravitácie. Gravitácia zároveň dokáže ohnúť dráhu svetla, čo sa nazýva gravitačná šošovka. V niektorých prípadoch môže byť efekt gravitačnej šošovky a zároveň aj dilatácie času extrémny.

Prejavuje sa to napríklad tak, že svetlo, prichádzajúce z jednej udalosti, ako napríklad explózia supernovy, môže k Zemi prísť v rôznom čase. Tento efekt pozoroval vedecký tím, vedený dr. Stevenom Rodneym, ktorému sa podarilo zachytiť tri „kópie“ tej istej explózie. Zaujímavosťou je, že vedci očakávajú, že za 20 rokov budú môcť tú istú supernovu pozorovať aj po štvrtýkrát.

Dilatácia času

Je naozaj zložité pochopiť, ako niekto dokáže pozorovať štyrikrát tú istú vec, no toto kozmické „déjá vu“ má pre vedeckú komunitu veľký význam. Presne takéto pozorovania môžu vedcom pomôcť vysvetliť zrýchľujúcu sa expanziu nášho vesmíru. Momentálne existuje model temnej energie, ktorý by mal poháňať vesmírnu expanziu, no vedci netušia, čo temná energia vlastne je. Na to, aby ju pochopili potrebujú lepšie fyzikálne modely mladého vesmíru.

Jednou z ciest, ako vytvoriť lepší model je nájsť udalosť, ktorá je narušená gravitáciou. Pomocou efektu gravitačnej šošovky a dilatácie času sa dosiahne to, že tá istá udalosť sa nám ukáže dvakrát. Vďaka tomu môžu vedci zistiť pomer vzdialenosti medzi galaxiou, ktorá svetlo vyžiarila a galaxiou, ktorá slúži ako gravitačná šošovka.

Prípad trojnásobného (pozn. redakcie: čoskoro už štvornásobného) premietnutia jednej a tej istej udalosti, je len tretím, celkovým,  zaznamenaným prípadom vo vesmíre. Vedci teraz budú musieť čakať 20 rokov, kým budú môcť získať posledný kus skladačky. Dobrou správou je, že štvrtú kópiu už budú hľadať teleskopy novej generácie, ktoré by mohli priniesť lepšie výsledky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre