Kórejský profesor vymyslel toaletu, ktorá premieňa ľudské exkrementy na elektrickú energiu. Ako funguje?

Cho Jae-weon vymyslel špeciálnu toaletu, ktorá premieňa ľudské exkrementy na elektrickú energiu.

Toaleta_WC papier
Zdroj: unsplash.com (Johannes Krupinski)

Ľudská vynaliezavosť nemá hraníc. Mohli sme to vidieť už mnohokrát pričom najnovší vynález, za ktorým stojí Cho Jae-weon, profesor mestského a environmentálneho inžinierstva na Ulsanskom národnom inštitúte pre vedu a technológiu v Kóreii ukazuje, že nie je tomu inak ani teraz.

BeeVi Toilet – toaleta, ktorá premieňa exkrementy v čistú energiu

Ako informuje portál reuters.com, tak Cho Jae-weon vymyslel špeciálnu toaletu, ktorá premieňa ľudské exkrementy na elektrickú energiu. Čerešničkou na torte je, že používatelia tejto toalety sú zároveň odmeňovaní za jej využívanie malým množstvom digitálneho zlata, ktoré môžu neskôr použiť napríklad na nákup kávy, či stravy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak máte otvorenú myseľ, výkaly majú vzácnu hodnotu, ktorú možno premeniť na výrobu energie a hnoja. Túto hodnotu som premenil do ekologického obehu,“ uviedol Cho.

Celý tento vynález funguje na tom princípe, že exkrementy putujú do špeciálne upravenej nádrže, kde  mikroorganizmy následne odpad rozkladajú na metán, ktorý je zdrojom energie. Okrem iného táto toaleta využíva vákuové čerpadlo, na posielanie výkalov do podzemnej nádrže s cieľom, aby sa znížila spotreba vody, ktorá je štandardne využívanou na splachovanie toalety. Stručne povedané, ide o úžasnú novú metóda premeny odpadových vôd na energiu.

„Mikroorganizmy tam rozkladajú odpad na metán, ktorý sa stáva zdrojom energie pre budovu a poháňa plynový sporák, teplovodný kotol,..“ hovorí Cho.

Otázkou je, koľko energie je možné vyprodukovať touto cestou. Budete prekvapený, nie je jej málo. Priemerný človek sa vyprázdni asi 500 gramov denne, čo sa dá premeniť približne na 50 litrov metánu, hovorí Cho. Tento plyn môže byť následne využitý na vygenerovanie 0,5kWh elektriny.

Okrem iného, ako sme už vyššie spomínali, tak Cho chce motivovať ľudí k používanie tejto technológie prostredníctvom odmien v podobe digitálneho zlata. Konkrétne hovorí o virtuálnej mene s názvom Ggool, čo v kórejčine znamená med.

„Myslel som si, že výkaly sú špinavé, ale teraz je to pre mňa poklad veľkej hodnoty,“ uviedol pre agentúru Reuters postgraduálny študent Heo Hui-jin, ktorý si za zarobenú digitálnu menu stihol už kúpiť prvé knihy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre