Kórejské „umelé slnko“ vytvorilo nový svetový rekord

Južnej Kórei ako prvej krajine na svete, sa podarilo udržať teplotu „umelého slnka“ nad 100-miliónmi Celzia stupňami po dobu 20 sekúnd

slnko sun pexels
Zdroj: pexels.com

O „umelé slnko“ sa pokúša viacero krajín. Najčastejšie sa v súvislosti s touto témou spomína Čína. Nejde však o jedinú krajinu, ktorá pracuje na tomto type projekte. Najnovšie Južná Kórea hlási veľký úspech.  Na tému upozorňuje portál phys.org.

Južná Kórea hlási rekord

Vedcom, ktorí pracujú na umelom slnku sa podarilo po prvýkrát udržať teplotu umelého slnka nad hranicou 100-miliónov Celzia stupňov po dobu 20 sekúnd. Doposiaľ sa podarilo udržať takúto vysokú teplotu po dobu 8 sekúnd. Stalo sa tak ešte v roku 2019. Len pre zaujímavosť, ide o teplotu, ktorá   je približne sedemkrát väčšia, než je teplota Slnka,

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím stojaci za týmto výskumom tento úspech dosiahol za pomoci vedcov z Seoul National University a Columbia University.

Riaditeľ Si-Woo Yoon z Výskumného centra KSTAR označil úspech za „dôležitý bod obratu v závode o zabezpečenie technológií pre dlhú vysoko výkonnú plazmovú prevádzku, ktorá je v budúcnosti kritickou súčasťou komerčného reaktora na jadrovú fúziu.“

Cieľom projektu je zabezpečenie čistej a dlhodobo udržateľnej energie. Nejde však o jednoduchý projekt. Ukázalo sa, že urobiť z energie jadrovej syntézy životaschopný a udržateľný zdroj obnoviteľnej energie je náročné, hoci sa vedci naprieč celým svetom venujú tomuto typu výskumu už desaťročia. Vo všeobecnosti sa fúzne reakcie ťažko ovládajú, pretože k nim môže dôjsť iba pri extrémne vysokej úrovni tlaku a teploty.

„Úspešnosť experimentu KSTAR v dlhej, vysokoteplotnej prevádzke prekonaním niektorých nevýhod režimov ITB (pozn. redakcie: Internal Transport Barrier) nás vedie o krok bližšie k vývoju technológií na realizáciu energie jadrovej fúzie,“ hovorí Si-Woo Yoon.

Ióny a elektróny vo vnútri reaktora si môžu udržať svoj plazmatický stav potrebný na uskutočnenie reakcie, iba ak sú tieto teploty udržiavané. Vedci z KSTAR majú do roku 2025 ambiciózny plán – udržať aspoň 300 sekúnd, teda 5 a viac minút, teplotu umelého slnka nad 100-miliónmi Celzia stupňami.

Okrem iného jednou z ďalších výziev tejto technológie je nájsť vhodný ekonomický spôsob, ako možno udržať horúcu plazmu dostatočne dlho, aby mohla chcená reakcia prebehnúť po žiadaný čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre