Zaujímavosti

Koniec Opportunity Roveru na Marse? NASA s ním stratila spojenie po silnej prašnej búrke

Opportunity Rover si na planéte Mars prešiel naozaj strastiplnou cestou. Na našom najbližšom susedovi sa nachádza už viac ako 15 rokov, odkedy Opportunity opustil Zem a vydal sa na pospas neprebádanému svetu. Jeho prvotným poslaním bolo po dobu 90 dní prebádať povrch Marsu a posielať na Zem novo zistené informácie. Jeho výdrž sa ale pretiahla o niekoľko rokov, no možno sa blíži ku svojmu definitívnemu koncu. NASA s ním po silnej prašnej búrke stratila spojenie.

Rover nereaguje už niekoľko dní

Na Marse nedávno vypukla naozaj masívna prašná búrka o veľkosti celej Severnej Ameriky. Práve táto búrka do viacerých oblastí vniesla obrovské množstvo prachu, ktorý planétu zahltil do úplnej tmy. Slnečný svit je pre rover kľúčovým zdrojom energie a práve búrka spôsobila zníženie batérií na kritickú hladinu. Rover bol kvôli tomu nútený upadnúť do spánku a nikto z nás momentálne nevie, čo s ním bude ďalej.

„Je to tak zlé, že s nami vôbec nekomunikuje,“ povedal Bill Nelson, šéf inžinierskeho tímu misie Opportunity v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory spoločnosti NASA. „Je to trochu desivé – chceme počuť reakciu roveru.“

NASA čaká na poriadnu dávku slnečného svitu

NASA o strate signálu informovala už 8. júna. Rover podľa oficiálnych informácií zasiahla búrka, ktorá by mala byť pre ostatné rovery smrteľná. Opportunity si ale prežil už niekoľko podobných situácií a samotný Bill Nelson uviedol, že je v tomto prípade naozaj optimistický aj napriek tomu, že úplné vypnutie roveru vyústi zväčša v jeho definitívny koniec. Na Marse sa po prašnej búrke objavili silné veterné prúdy, ktoré by nadbytočný prach mohli zo solárnych panelov čoskoro odfúknuť. Je len otázkou času, kedy nás bude NASA informovať o potencionálnom prebudení Opportunity Roveru. Momentálne nám zostáva jedine len dúfať, že Opportunity nakoniec neskončí ako rover Spirit, ktorému sa v roku 2010 stala podobná búrka osudnou.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Tagy
Close
Close