Koniec internetu: Silná solárna búrka by mohla na celé mesiace preťať spojenie medzi kontinentmi

Novú štúdia varuje pred extrémnym vesmírnym počasím a vyzýva k lepšej príprave.

Slnko
Zdroj: NASA

Zem je neustále bombardovaná magnetizovanými časticami, ktoré sa nazývajú solárny vietor. Pred nimi nás chráni magnetické pole Zeme, ktoré bráni tomu, aby na našej planéte došlo k akýmkoľvek škodám, píše portál Livescience.

Občas sa ale stane, že sa zo solárneho vetra stane búrka. Odborníci predpokladajú, že takéto niečo sa môže udiať raz za sto rokov. Na konferencii SIGOMM 2021 bola prednesená nová štúdia, tvrdiaca, že silná solárna búrka by mohla mať ničivý dopad na moderný spôsob života. Konkrétnejšie sa hovorí o tom, že extrémne vesmírne počasie by mohlo vyvolať „internetovú apokalypsu“. V tomto prípade by bola veľká časť populácie offline možno až celé mesiace.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pandémia mi ukázala, aký je svet nepripravený na hrozbu v takej škále. Nevedeli sme sa vysporiadať s covidom a ak by vypadol po celom svete internet, pravdepodobne by sme na tom boli rovnako,“ vyjadrila sa autorka štúdie, Abdu Jyothi.

Solárna búrka môže spôsobiť obrovské škody

Tvrdí, že naša infraštruktúra nie je pripravená na potenciálny výpadok, spôsobený solárnou búrkou. Jeden z hlavných dôvodov je, že extrémne solárne búrky nie sú niečo, čo by sme mohli zažívať každý deň. Vedci odhadujú, že za desaťročie je od 1.6 do 12% šanca, že nás takáto búrka zasiahne.

Napriek tomu sú v nedávnej histórii zaznamenané dva prípady, kedy nás takáto búrka zasiahla. Jeden prípad bol v roku 1859 a druhý v roku 1921. Prvý prípad sa označuje ako Carringtonská udalosť a išlo o tak silnú búrku, že na Zemi vzplanuli telegrafné drôty. Polárne žiary bolo v tomto prípade možné pozorovať až pri rovníku.

V roku 1989 nás zasiahla menšia búrka a vyskratovala celú kanadskú provinciu, Quebec. Odvtedy sa ľudstvo stalo doslova závislé na internete a podobná búrka by mohla napáchať oveľa väčšie škody, než v roku 1859, alebo aj 1989. Napriek tomu neexistujú štúdie, ktoré by do detailov skúmali spôsoby, akými nás môže solárna búrka poškodiť.

Jyothi tvrdí, že lokálny a regionálny internet ostane pravdepodobne funkčný. Optické káble nie sú totiž ovplyvnené geomagnetickými prúdmi. Problém však bude s dlhými internetovými káblami, ktoré sa nachádzajú pod morom a prepájajú kontinenty. Sú totiž vybavené zariadeniami, ktoré posilňujú optický signál a ak by ich zasiahla solárna búrka, celé spojenie by sa mohlo zrútiť.

Ak sa poškodí dostatočné množstvo káblov v určitom regióne, jeden kontinent by mohol ostať odrezaný od toho druhého. Krajiny v severnejších polohách sú zraniteľnejšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v oblasti rovníka.

Momentálne nie je známe, ako dlho by oprava káblov pod vodou mohla zabrať, no predpokladá sa, že by táto doba mohla ľahko presiahnuť niekoľko mesiacov. To by malo obrovský dopad na spoločnosť a množstvo ľudí by mohlo prísť o prácu. Autorka štúdie tvrdí, že by sme túto hrozbu mali začať brať vážne a prispôsobovať naše siete aj tejto variante.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre