APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Koniec herných konzol je tu! Nová herná platforma Google Stadia umožňuje hrať hry kdekoľvek, bez potreby akéhokoľvek špeciálneho hardvéru

Generálny riaditeľ spoločnosti Google, Sundar Pichai, na včerajšej konferencii GDC oficiálne predstavil novú hernú platformu Google Stadia, ktorá bude spustená už tento rok. Služba má výrazne konkurovať herným konzolám, keďže umožňuje hrať kdekoľvek, kedykoľvek a to bez akéhokoľvek špeciálneho hardvéru.

Stačí vám len internet a Google Chrome

Podstatou celej platformy je streamovanie hier z nízkolatenčných serverov spoločnosti Google, čiže na hranie aj najnovších herných titulov vám netreba nič iné, ako len pripojenie na internet a prehliadač Google Chrome. Vďaka tomu je možné túto službu spustiť naprieč všetkými zariadeniami – laptop, desktop, smartfón, tablet, či televízor. Na spustenie hry na akomkoľvek zariadení si pritom nepočkáte viac ako 5 sekúnd, teda aspoň tak vraví Google.

Crossplay ako má byť

Spoločnosť Google myslela aj na to, že v počiatočnom štádiu bude herná platforma neznáma a v prvých mesiacoch určite neosloví taký počet záujemcov, ako by si predstavovala. Práve preto službu prepojila aj s ostatnými platformami, čiže sa nemusíte báť nedostatku hráčov v multiplayerových režimoch, či rebríčkoch.

FullHD a 60fps bude štandard

Ako sme už spomínali, na hranie aj tých najnovších herných titulov nemusíte mať žiadnu hernú beštiu. Stačí vám obyčajný laptop a tak či onak si vychutnáte hru na solídnych 60fps pri FullHD rozlíšení. Štandardom má byť aj priestorový zvuk a HDR, čo určite ocenia najmä hráči na desktopoch. Spoločnosť chce ale časom latku posunúť ešte vyššie. Cieľom je, aby dosiahla aj podporu 8K rozlíšenia na stabilných 120fps.

Servery Google majú výkonu na rozdávanie

Ambícia dosiahnuť 8K rozlíšenie na 120fps je celkom vysoká, no pre Google a jeho hardvérové možnosti to zrejme nebude žiadny problém. Ako uvádza samotný Google, jeho servery disponujú grafickým výkonom na úrovni 10,7 teraflops. Pre porovnanie, vrcholná konzola Xbox One X ponúka výkon na úrovni 6,0 teraflops, poprípade PS4 Pro na úrovni 4,2 teraflops.

Google Stadia Controller

Softvérový gigant ale samozrejme myslel aj na hráčov, ktorí sa budú chcieť zabávať na smartfónoch, tabletoch, či televízoroch. Práve kvôli tomu predstavil aj svoj vlastný herný ovládač, nazývaný Google Stadia Controller, ktorý budete môcť pripojiť ku akémukoľvek zariadeniu. Skvelou správou však je, že herná platforma Stadia bude podporovať všetok existujúci hardvér, či už klávesnice, myšky, herné ovládače, atď. .

Všetky služby Googlu na jednom mieste

Dalo sa očakávať, že herná platforma od Googlu bude výborne prepojená so všetkými existujúcimi platformami a službami spoločnosti, no výsledok je ešte lepší, ako väčšina z nás očakávala. Služba nie len podporuje simultánne natáčanie a vysielanie prenosu priamo na váš účet YouTube v najvyššom rozlíšení, no taktiež prichádza s podporou Google Asistenta, ktorého môžete zavolať kedykoľvek na pomoc. Napríklad aj v momente, ak si jednoducho nebudete vedieť dať rady s finálnou boss bitkou, spýtate sa asistenta, aby vám našiel návody a tipy, ako túto obtiažnu časť hry prejsť.

Dostupnosť a cena je zatiaľ neznáma

Na konferencii ale nezazneli dve naozaj podstatné informácie a to cena a dostupnosť tejto služby. Google Stadia bude takmer určite spustená ešte tento rok, no zatiaľ netušíme, kde všade bude tento rok dostupná. Podobne ani netušíme, koľko bude nová služba od Googlu stáť a či bude založená na platení predplatného, alebo si budete musieť kupovať každý jeden herný titul samostatne.

Zdroj: Google via techcrunch.com, úvodný obrázok (Google)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close