Kométa 2l/Borisov prežije „stret“ s našou Slnečnou sústavou. Vedcom to otvára nové možnosti bádania

Rozpad, ktorý pozorovali astronómovia bol iba čiastočný

2l/Borisov
Zdroj: NASA

Začiatkom tohto roka sa začala rozpadať kométa 2l/Borisov, ktorá ku nám prišla od inej hviezdy. Spočiatku si vedci mysleli, že sa vplyvom gravitačných síl zničí úplne, no zdá sa, že kométa stret s našou Slnečnou sústavou prežije.

Pre astronómov sú to dobré správy, kométa sa totiž rozpadla len čiastočne. Môžu teda analyzovať jej vnútro a zistiť zloženie jej jadra a vesmírny objekt bude aj naďalej pokračovať vo svojej ceste naprieč galaxiou. Kométa 2l/Borisov ku nám zavítala v auguste minulého roka. Vedci ju zachytili v uhle, ktorý prezrádzal, že sa ku nám dostala z medzihviezdneho priestoru. Téme sa venuje portál Science Alert. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

8. decembra 2019 dosiahla najbližší bod ku Slnku a vďaka gravitačnej sile našej hviezdy bola jej trajektória mierne pozmenená. V marci tohto roka ale začali problémy. Poľskí astronómovia si všimli nárast v jase kométy. Išlo o výrony prachu a ľadu, ktoré naznačovali fragmentáciu kométy. Pozorovania v druhej polovici marca tieto tvrdenia potvrdili. 2l/Borisov sa rozlomila minimálne na dva kusy.

Najnovšie pozorovania však hovoria o tom, že úplné rozpadnutie je nepravdepodobné.

2l/Borisov
Kométa 2l/Borisov Zdroj: NASA

„Naše pozorovania odhalili, že od zvyšku kométy sa oddelil len kúsok jej pôvodnej hmoty,“ píše vo vedeckej práci David Jewitt, z Kalifornskej univerzity.

Pritom rozpad komét nie je pre vedcov ničím nezvyčajným. Keď sa objekt dostane do najbližšieho bodu od Slnka, ľad v jeho vnútri začne sublimovať, čiže sa zmení na plyn. Následne sa cez póry dostáva von a zrýchľuje rotáciu kométy. Tá sa následkom narastajúcich síl rozláme na kusy. 2l/Borisov vykazovala všetky charakteristiky tohto prípadu, a tak vedci očakávali úplný rozpad.

Od kométy sa však odlomil len malý kúsok. Vedci neustále sledujú kométu 2l/Borisov, zatiaľ však nedošlo k ďalším incidentom. Taktiež sa predpokladá, že kométa úspešne prešla priestorom, kde na ňu pôsobili najväčšie sily a zvyšok cesty prejde relatívne bez ďalších problémov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre