SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kolosálny náraz navždy zmenil vývoj Mesiaca: Vedci už vedia, čo sa presne stalo

Odvrátená strana Mesiaca vyzerá úplne inak, ako tá bližšia a nové simulácie vysvetľujú prečo.

Jedna strana nášho Mesiaca je podstatne viac zaplnená krátermi než tá druhá a astronómovia začínajú chápať prečo. Výskum ich zaviedol 4,3-miliardy rokov do minulosti, kedy masívny asteroid rozpútal chaos na povrchu našej prirodzenej družice, píše portál Live Science.

Náš Mesiac má dve strany. Odvrátenú stranu zo Zeme nikdy nevidíme kvôli viazanej rotácii Mesiaca a Zeme. To znamená, že Mesiac sa otočí okolo svojej osi za rovnakú dobu, ako mu trvá obehnúť okolo našej planéty. Na jeho povrchu sa nachádza viac ako 9-tisíc kráterov, no väčšina z nich leží práve na odvrátenej strane.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bližšia strana Mesiaca je pokrytá materiálom, ktorý vedci označujú ako Maria. Sú to regióny zatuhnutej lávy, ktoré vidíme zo Zeme ako tmavšie škvrny na povrchu Mesiaca. Predpokladá sa, že lávové polia zakryli stopy po kráteroch, ktoré by v opačnom prípade boli viditeľné aj na bližšej strane. Na odvrátenej strane Mesiaca sa ale žiadna maria nenachádza.

Dávna kolízia

Vedci už pomerne dlhú dobu predpokladali, že za týmto rozdielom môže stáť kozmická kolízia, ktorá sa odohrala pred viac ako 4-miliardami rokov. Podľa teórie táto kolízia vytvorila región South Pole Aitken basin, kráter s priemerom viac ako 2,5-tisíc km. Je to najväčší kráter na povrchu Mesiaca a druhý najväčší kráter v Slnečnej sústave. Teória o kolízii bola všeobecne uznávanou, no až doteraz vedci nedokázali vysvetliť, prečo je len jedna časť Mesiaca pokrytá lávovými poľami.

Nová štúdia sa pokúsila túto záhadu vyriešiť a dospela k naozaj zaujímavým výsledkom. Obrovská kolízia rozpútala chaos v mesačnom plášti a vytvorila tak jedinečný fenomén postihujúci len jednu pologuľu mesiaca.

„Veľké kolízie vytvoria obrovské množstvo tepla. Otázka ostávala, ako tieto teploty ovplyvnia procesy v útrobách Mesiaca,“ vyjadril sa Matt Jones, vedúci štúdie.

Podľa počítačových simulácií vytvoril kolosálny náraz tepelný oblak, ktorý vytlačil rádioaktívne prvky mesačného plášťa bližšie k povrchu. Simuláciu vedci spustili niekoľkokrát. V jednom prípade išlo o priamy náraz, v inom asteroid náš mesiac len „štrajchol“, no v každom prípade vzniknutá situácia ovplyvnila len jednu pologuľu Mesiaca.

Chaos po náraze

Keď teda asteroid narazil a vytvoril kráter, z hlbín Mesiaca sa začala valiť láva, no len na tej strane, ktorá bola bližšie k našej planéte. Táto láva zakryla všetky krátery, ktoré sa jej dostali do cesty. Rovnaká situácia by nastala aj v prípade ak by boli okolnosti nárazu iné.

„Sme radi, že sa nám podarilo vyriešiť jednu z najväčších záhad histórie nášho Mesiaca,“ vyjadrili sa autori štúdie.

Kráter South Pole Aitken Basin je najvýznamnejšou udalosťou v histórii našej prirodzenej družice. Pochopenie toho ako vznikol a čo nasledovalo po tom je podľa vedcov „mimoriadne fascinujúci objav.“

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close