Spravodajstvo

Koľko stoja licencie za hudbu, ktoré platia služby ako Spotify, či Apple Music? Pozrite sa, čo zaplatili MLC!

Prevádzkovanie služieb, ako je Spotify, či Apple Music, nie je lacnou záležitosťou.

Mnohí z nás využívajú služby ako Spotify, Apple Music, Deezer a ďalšie. Ide o populárneho hudobné platformy, ktoré streamujú hudbu. V prípade Slovenska, na našom území o práva hudobníkov a ďalších umelcov sa stará organizácia SOZA (Slovenských ochranný zväz autorov). Na území USA funguje viacero organizácií, jedna z nich však vyčnieva, je ňou MLC (Mechanical Licensing Collective). Ide o organizáciu, ktorá bola určenou Americkým úradom pre autorské práva ako subjekt, ktorý spravuje kolektívne licencie. Stalo sa tak ešte v roku 2019.

Rovnako, ako u nás, tak aj v USA sa stará o to, aby neboli zneužívané autorské práva autorov. Zaujímali ste však niekedy, aké náklady majú populárne služby s tým, že prehrávajú hudbu autorov? Na túto otázku prináša čiastočne odpoveď už vyššie spomínaná organizácia MLC, ktorá publikovala tlačovú správu, kde odhaľuje poplatky streamovacích služieb.

„Skupina Mechanical Licensing Collective (The MLC) dnes oznámila, že obdržala celkovo 424 384 787 dolárov, naakumulovaných historických licenčných poplatkov od poskytovateľov digitálnych služieb (DSP) spolu s príslušnými údajovými správami, ktoré identifikujú použitie súvisiace s týmito licenčnými poplatkami.“

MLC v rámci publikovanej správy píše, že licenčné poplatky sa týkajú poplatkov naakumulovaných k 1. januáru 2021. Zároveň však treba dodať, že výška poplatkov je súhrnom všetkých poplatkov s výnimkou niekoľko miliónových vysporiadaní z minulosti.

Toľkoto zaplatili streamovacie služby MLC. Ide o poriadny balík peňazí!

„Toto je obrovská výhra pre hudobných tvorcov a samotné streamovacie služby,“ uviedol vo vyhlásení prezident / CEO asociácie National Music Publishers Association, David Israelite, ktorý ďalej dodal: „Skladatelia a hudobní vydavatelia už roky bojujú o to, aby boli digitálnymi streamovacími službami platení presne a úplne…“

Streamovacie sluzby_poplatky za licencie hudby
Zdroj: MLC

Ako môžete vyššie vidieť, tak najväčším platcom poplatkov je spoločnosť Apple, ktorá celkovo odviedla viac ako 163-miliónov dolárov. Druhým najväčším platiteľom poplatkov je Spotify, ktorý celkovo uhradil 152-miliónov dolárov. S výraznejším odstupom nasleduje Amazon, ktorý uhradil „len“ 42-miliónov dolárov.

Zároveň však treba dodať, že tento zväz zdržuje primárne autorov hudby naprieč Amerikou. Inými slovami, finálne náklady spojené s licenciami sú bezpochyby väčšími.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close