NávodySpravodajstvo

Koľko peňazí nás stojí nabíjanie smartfónov? Je to veľa, či málo?

Nabíjanie našich smartfónov je vcelku lacnou záležitosťou, ktorá nás stojí len pár € ročne

Zatiaľ čo v minulosti sme používali mobilné telefóny, ktoré bolo potrebné nabíjať jedenkrát v priebehu niekoľkým dní, tak súčasne smartfóny je potrebné nabíjať každý deň. Otázkou preto je, odzrkadľuje sa častejšie nabíjanie našich telefónoch aj na účte za elektrinu, alebo je to skôr zanedbateľná čiastka? Poďme sa spolu na to pozrieť.

Koľko nás stojí nabíjanie smartfónov?

Pri odhade nákladov nabíjania našich smartfónov vychádzame z ceny kWh – 0,0704€ (pozn. redakcie: ide o cenu programu DomovMini od ZSE). Cenu za spotrebovanú energiu môžete mať však odlišnú v závislosti od dodávateľa energie a Vami využívaného programu, avšak tie rozdiely nebudú dramatické.

Ako modelový príklad použijeme smartfón Xiaomi Mi 10, ktorý disponuje batériou s kapacitou 4780 mAh s podporou rýchleho nabíjania pri výkone 50W, pričom batériu je možné nabiť z 0% na 100% v priebehu 45 minút.

Pre náš modelový výpočet, aby bol jednoduchší, budeme vychádzať, že telefón je možné nabiť za rovnú hodinu. To znamená, že pri nabíjaní zariadenia spotrebujeme rovných 50 W za hodinu, čo je 0, 050 kWh (1 kWh = 1000 W). Čo nás teda stojí jedno nabitie smartfónu? Výpočet je teda vcelku jednoduchý – 0,050 kWh x 0,0704€ = 0,00352€. Ročne pri dennom nabíjanú smartfónu tak zaplatíme približne 1,28€ (0,00352€ x 356 dní).

Redmi Note 9_nabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo z toho vyplýva? Nabíjanie smartfónov je vcelku lacnou záležitosťou, ktorá pri pohľade na naše celkové účty je zanedbateľnou položkou.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close