SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Koľko pamäte RAM potrebuje bežný používateľ smartfónu a prečo nie je vždy dobré mať vysokú kapacitu?

Využijete skutočne celých 16GB pamäte RAM? Alebo vám bude stačiť len 4GB pamäte? Pozrite sa, koľko pamäte približne potrebujete.

Štandard pamäte RAM v smartfónoch sa neustále zvyšuje a nejeden používateľ si pri výbere smartfónu nevie vybrať správnu konfiguáciu. Pri kúpe smartfónu s nedostatočnou pamäťou dokážu ju už niektoré smartfóny systémovo zväčšiť tak, že si ukroja kúsok z interného úložiska a premenia ho na pamäť RAM. Nie všetky zariadenia to zatiaľ dokážu a vždy je lepšie si kúpiť model s dostatočným úložiskom, ktoré vám bude sedieť na mieru. Koľko takejto pamäte však potrebuje bežný používateľ smartfónu a prečo nie je dobré kupovať si model, ktorý bude mať oveľa väčšiu kapacitu ako potrebujete? Odpoveď nám prináša portál digitaltrends.com.

Pamäť RAM naprieč rokmi

Aby sme si mohli vysvetliť prečo sa vlastne kapacitou pamäte RAM zaoberáme, pozrieme sa na prvé smartfóny. Prvý Android smartfón bol predstavený pred 13 rokmi a jeho názov bol HTC Dream. Ten využíval kapacitu pamäte RAM len 192MB a prvý iPhone zasa ešte menej. Siahol totiž po 128MB pamäte. Tieto čísla však postupom rokov stále stúpali a dnešné smartfóny nemajú problém priniesť i 16GB pamäte RAM, je však otázne, či takúto kapacitu skutočne využijeme.

Dôvodom, prečo potrebujeme čoraz viac pamäte RAM, je neustále zvyšujúci sa počet aplikácií v našom smartfóne. Priemerný používateľ smartfónu má totiž vo svojom zariadení 110 aplikácií, pričom za mesiac z nich využije približne 46. Tie všetky využívajú a zaťažujú našu pamäť i keď v tú chvíľu nie sú vôbec využívané. A tak sa zo smartfónu, ktorého kapacita pamäte RAM je 8GB stane model, ktorý plne využíva 4.7GB, rezervuje si 748MB pamäte a v konečnom dôsledku má voľných len chabých 2.6GB pamäte RAM.

Štandardom je dnes 8GB pamäte

Pokrok v oblasti technológií je neskutočný a trendy sa rýchlo menia. A zatiaľ čo sme si minulý rok mohli povedať, že nám stačí 4 – 6GB pamäte RAM, tento rok sa pomaly presúvame na štandard 8GB. V skutočnosti by sme ani o zariadení s menej ako 4GB pamäte RAM nemali premýšľať a i táto hodnota je veľmi hraničná. Smartfón so 4GB pamäte by si mal človek vybrať len v tom prípade, ak ide o nenáročného používateľa, ktorý na zariadení neplánuje hrať hry, no postačí mu na volanie, prehliadanie internetu a i to s obmedzenou plynulosťou.

6GB by pre vás malo byť takou hodnotou, že by ste nad modelom mali zauvažovať. Ide o ideálnu hodnotu pre bežného používateľa smartfónu, no už čoskoro sa môže stať, že by vám takáto hodnota nestačila. A práve preto ak si kupujete zariadenie na dlhšiu dobu, mali by ste uvažovať nad verziou s 8GB pamäte RAM.

Viac pamäte RAM nie je vždy ideálne

Niektoré modely ponúkajú dokonca 12 až 16GB tejto pamäte. Nie vždy je však vhodné vyberať si takýto smartfón, pretože čím viac nevyužitej pamäte RAM vo svojom smartfóne máte, tým viac sa vám môže zdať, že sa vaše zariadenie vybíja. A nebude sa vám to len zdať. Modely s vyššou kapacitou pamäte si skutočne vyžadujú i viac energie. Preto až si budete kupovať nabudúce zariadenie, vedzte, že ak nie ste ozajstný hráč, kapacitu 16GB pamäte RAM nemusíte využiť.

V súčasnosti však neexistuje odpoveď, koľko pamäte by bolo ideálnych pre používateľa. Existuje mnoho ľudí, ktorí majú iné potreby a preferencie. Preto ak máte pocit, že využijete len 4GB pamäte, smelo do toho. Ak ste však o niečo náročnejší, odporúčame vám siahnuť po vyššej konfigurácii.

Koľko pamäte RAM má váš smartfón? A využívate svoju pamäť efektívne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close