SpravodajstvoVeda a výskum

Koľko ľudí treba na bezproblémové fungovanie marťanskej kolónie?

Nová štúdia sa presnejšie zameriava na organizáciu kolonizátorov

Americká vesmírna agentúra NASA plánuje do roku 2030 poslať na Mars prvých astronautov. Súkromná spoločnosť SpaceX, vedená Elonom Muskom, na druhú stranu sníva o ľudskej kolónii na inej planéte. Aký je však minimálny počet osôb, potrebný na zaistenie bezproblémového fungovania kolónie?

Problémom sa zaoberá nová štúdia s názvom Minimálny počet osadníkov pre prežitie na inej planéte. Autorom je Jean-Marc Salotti z francúzskeho Institut National Polytechnique. Otázok, ktoré musia vedci vyriešiť ešte predtým, než začnú riešiť prvú ľudskú kolóniu je veľa. Ako sa ľudia budú organizovať? Aké vybavenie si so sebou prinesú? Ako budú spracovávať planetárne zdroje? Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Možnosť využiť zdroje inej planéty je veľmi populárne riešenie, avšak stále nedokážeme vidieť všetky premenné v tomto probléme,“ tvrdí Salotti.

Minimálny počet osadníkov.

Štúdia sa však zameriava na konkrétne číslo. Salotti vytvoril matematický model, ktorý mu presne povedal, koľko osadníkov by si kolonizácia novej planéty vyžiadala. Vyšlo mu číslo 110. Idea kolonizovania Marsu je v dnešnej dobe veľmi atraktívna. SpaceX pracujú na novej rakete, Starship, ktorá by mala podľa slov Elona Muska prepraviť až 100 ľudí. Zároveň SpaceX zvažuje možnosť postavenia celej flotily, ktorá by zabezpečila pravidelný prísun zdrojov na červenú planétu.

Elon Musk: „Chcem dostať ľudí na Mars predtým, než umriem“

Salotti pracoval s nápadom sebestačnej kolónie. V takomto prípade začiatky usadlosti rozhodnú o tom, či bude schopná v budúcnosti prežiť. Kľúčové je zistiť, aký druh zdrojov sa bude nachádzať na mieste a či ich je dostatok. Rozhodne aj to, k akému vybaveniu budú mať kolonizátori prístup. Salotti uvádza, že zásobovanie zo Zeme bude značne obmedzené, preto sa jeho model nemôže na to spoliehať.

„Ak by na Mars prišiel len jeden človek, musel by sa o všetko starať sám. Vyrábať si kyslík, vodu, ubytovanie a jedlo. Tlak, ktorý by bol na jeho ramenách by bol obrovský a kvantum vecí, ktoré by musel daný jedinec zvládať by sa nestihli urobiť za jeden deň. Keď tam pošleme viac jedincov, zvýši sa spotreba daných zdrojov, avšak práca sa medzi nich rozdelí. Môžeme mať viaceré skupinky, špecializované na jednu konkrétnu vec,“ píše Salotti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close