Koľko jadrových zbraní treba na to, aby sme vyhladili ľudstvo?

Je jadrová vojna reálnou hrozbou?

explozia vybuch
Zdroj: Luke Jernejcic z Unsplash

Existuje istá skupina ľudí, ktorá toto obdobie prirovnáva k dystopickej budúcnosti, načrtnutej Georgom Orwellom v jeho diele 1984. Aj keď sa objavujú rôzne špekulácie (pozn. redakcie: hlavne na internete), situácia pravdepodobne nie je až tak zlá, ako sa hovorí. Je ale hrozba jadrových zbraní reálnou?

Aj dnes môžeme čítať o napätí medzi veľmocami, hlavne Spojenými štátmi, Ruskom, alebo Čínou. Ak by sa vzťahy týchto krajín vyhrotili a nastal by ten najhorší scenár, YouTube kanál Second Thought si pripravil zaujímavé video. Koľko atómových bômb by bolo potrebných na zničenie ľudstva?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že ide o čisto hypotetický scenár. Naposledy sa jadrová zbraň použila na vojenské účely v roku 1945, pri útoku na dve japonské mestá, Hirošimu a Nagasaki. Išlo o naozaj ničivý útok, ktorý promptne ukončil druhú svetovú vojnu. Pri útoku boli použité dve bomby, Little Boy a Fat Man, ktoré by už dnes pôsobili zastaralo.

Little boy, ktorý dopadol na Hirošimu, bola uránová bomba, ktorá detonovala vystrelením jedného sub-kritického materiálu do druhého. To spustilo jadrovú reakciu. Fat Man bola na druhú stranu plutóniová bomba, ktorá použila menšiu výbušninu na to, aby stlačila svoje jadro. Moderné jadrové zbrane sú až 260-násobne silnejšie, ako tieto bomby, ktoré zrovnali so zemou dve japonské mestá.

Ako by to vyzeralo, ak by zajtra nastala jadrová vojna? Koľko bômb by bolo treba na vyhladenie sveta? Ako základ bola použitá štandardná americká bomba B83, ktorá má silu až 1.2 megaton. Ak by takáto bomba dopadla na americké mesto Dallas, výbuch by viedol k 267-tisíc úmrtiam a takmer 650-tisíc zraneniam.

Priemer výbuchu by bol takmer kilometer. V tomto okruhu by sa všetko okamžite vyparilo. Tlaková vlna by sa dostala do vzdialenosti 7.5 km od centra výbuchu a v tomto regióne by bolo všetko zrovnané so zemou. Vo vzdialenosti 13 km od centra výbuchu by mali ľudia väčšiu šancu na prežitie, no boli by pokrytí vážnymi popáleninami.

Drastické dopady na našu planétu

Ak by chcel niekto vyhladiť ľudstvo, len pomocou explózie, potreboval by niečo cez milión takýchto bômb, no momentálne ich je na svete len okolo 15-tisíc. Nové štúdie ale poukazujú na to, že 100 jadrových zbraní, odpálených približne v rovnaký čas, by vytvorilo dostatok sadzí na zaplnenie stratosféry a zablokovanie slnečného svetla.

Naša ozónová vrstva by zároveň bola zničená a teploty by prudko poklesli až na 25 rokov. Nízke teploty, spolu s nárastom UV žiarenia by zničili väčšinu pozemských ekosystémov a spôsobili nedostatok potravy.

Ak by bola stovka jadrových bômb dobre mierená, mohli by sme prísť o elektrinu, vodu, potravinársky priemysel, či komunikáciu. Ak by sme rátali do úvahy aj radiáciu, na pokrytie celého sveta smrteľnou dávkou by bolo treba 283 bômb. Bez nemocníc by neexistoval spôsob, ako ošetriť popáleniny, či ochorenia z radiácie. Dva týždne po hroznom útoku by sa straty na životoch rátali v miliardách.

Istá skupinka ľudí by dokázala prežiť, ak by sa vedela ukryť pred radiáciou a mala dostatok zásob, no vybudovať civilizáciu nanovo by bola extrémne zložitá úloha.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre