SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kolízia planéty Theia so Zemou, ktorá vytvorila Mesiac, mohla priniesť na planétu život

Nová teória tvrdí, že planéta o veľkosti Marsu niesla so sebou dôležité látky.

Pred 4.4-miliardami rokov sa naša Zem zrazila s planétou o veľkosti Marsu. Jej meno bolo Theia a okrem toho, že kolízia viedla ku vzniku Mesiaca, mohlo toto teleso so sebou priniesť všetky dôležité ingrediencie pre život, píše portál Space.

Táto teória je výsledkom novej štúdie. Vedcom sa podarilo zistiť, že Theia mohla na Zem priniesť uhlík, dusík a síru, všetko dôležité prvky pre vznik života. Predpokladá sa, že pred kolíziou sa tieto prvky v plášti planéty nenachádzali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existovali v jadre, ale nedokázali sa dostať do vyšších vrstiev Zeme. Teória znie, že prvky, ktoré sa nachádzali v zemskom plášti sa mohli navzájom miešať, no nikdy sa nespojili s prvkami, nachádzajúcimi sa v jadre planéty. Dokým nenastala kolízia.

Doteraz sme predpokladali, že Zem svoje vzácne prvky dostala z meteoritov. Odlišné izotopy dusíku, uhlíku a vodíku sa našli v meteoritoch naprieč celou našou sústavou. Táto teória ale nebola úplne dokonalá, pretože pomer uhlíka a dusíka nesedel. Meteority majú pomer 20 častí uhlíka na jednu časť dusíka. Materiál Zeme má pomer 40 častí uhlíka na časť dusíka, tvrdí autor štúdie Damanveer Grewal.

„Zem sa počas svojho vývoja mohla zraziť s množstvom rôznych druhov planét. Je možné, že by jedna z nich dodala našej planéte ten správny pomer prvkov?“ píše sa v štúdii.

Priniesla nám zrážka s Theiou život?

Svoje teórie sa rozhodli vedci otestovať v laboratóriu. V špeciálnej peci sa tímu podarilo vytvoriť podmienky, v ktorých vzniká planetárne jadro. Na pokus použili grafit, ako formu uhlíka a železný prášok, simulujúci zloženie jadra, zmiešali s kremičitanovým práškom.

Následne menili teplotu, tlak a pomer síry vo svojich experimentoch. Cieľom bolo zistiť, ako sa tieto prísady rozdelia medzi jadrom a zvyškom hypotetickej planéty. Následne výsledky zadali do simulácie, spolu s tým, ako sa tieto prvky správajú a pridali aj súčasný pomer uhlíku, dusíku a síry vo vonkajších vrstvách Zeme.

Ďalšou časťou pokusu bolo zistiť, ako sa mohla Zem dopracovať k takému rozloženiu prvkov, aké vidíme dneska. Tím vedcov spustil viac ako miliardu simulácií a najpravdepodobnejší scenár je naozaj zaujímavý. Výsledky totiž poukázali na to, že aby mohla mať naša Zem také zloženie, aké vidíme dnes, musela by sa zraziť s planétou o veľkosti Marsu, ktorej jadro sa skladá z 30% síry.

Keď došlo ku kolízii, plášte a jadrá oboch planét by sa zlúčili do jedného. To znamená, že by sa premiešali aj všetky prvky, ktoré sa v oboch planétach nachádzali.

Je preto možné, že kolízia s planétou Theia mohla priniesť na Zem všetky potrebné látky pre život. Experimentálna vedkyňa, Célia Dalou, dodáva, že tento scenár je „naozaj veľmi pravdepodobný“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close