SpravodajstvoVeda a výskum

Klimatickej pohrome sa dá zabrániť, no musíme už teraz prestať ťažiť fosílne palivá: Je to reálna zmena?

Nová štúdia varuje, že ak chceme predísť katastrofe, musíme okamžite konať. Je však reálna šanca na nápravu?

Nedávno bola publikovaná nová štúdia ktorá tvrdí, že ak sa chce ľudstvo vyhnúť klimatickej kríze, veľká časť fosílnych palív by mala ostať v zemi, píše portál IFL Science.

Vedci z University College London pomocou modelu zistili, že 60% ropných rezerv, 60% metánového plynu a 90% uhlia musia do roku 2050 ostať v zemi, aby mala naša planéta aspoň 50% šancu na obmedzenie globálneho otepľovania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Áno, sú to škaredé správy no s najväčšou pravdepodobnosťou bude treba vynaložiť oveľa viac úsilia, ak chceme globálnu krízu zvrátiť,“ vyjadrili sa autori štúdie.

Situácia je naozaj vážna, no ľudstvo sa nemôže s fosílnymi palivami rozlúčiť cez noc. Na svete sú totiž krajiny, ktoré aj dnes držia pri živote fosílne palivá. Práve preto sa štúdia rozhodla rozdeliť svoju analýzu na regióny. Podľa nich zistili, koľko zásob fosílnych palív musí ostať nevyťažených, aby sme zabránili klimatickej katastrofe.

Stále je šanca, no zmena bude dramatická. Podľa štúdie vedcov musí väčšina sveta už teraz pracovať na spôsobe, ako obmedziť fosílne palivá. Niektoré oblasti majú ešte čas do roku 2025. Celosvetovo to štúdia vidí tak, že by sa produkcia fosílnych palív mala znižovať o 3% ročne, ak nechceme do roku 2050 prekročiť kritickú hranicu globálneho otepľovania, ktorá je 1,5 °C.

Zmena musí prísť teraz

Konkrétne Európa musí na pokoji nechať 72% ropných, 43% plynných a 90% uhľových zásob. Spojené štáty musia nechať na pokoji 31% ropných, 52% plynných a 97% uhľových zásob. Čo sa týka Číny a Indie tak tieto krajiny si musia odpustiť 47% ropných, 35% plynných a 76% uhľových zásob. Ak krajiny nepodstúpia patričné zmeny, hrozí že prekročíme hranicu 1,5 °C. Planéta, ktorá je teplejšia o 1,5 °C sa môže začať nebezpečne meniť. Zvýši sa počet tepelných vĺn, nastanú dlhšie letá a kratšie zimy, no zvýšia sa aj prípady extrémneho počasia.

V situácii, v akej sa naša planéta momentálne nachádza, je potrebná rýchla a rázna akcia. Správa o stave našej planéty hovorí aj o tom, že by sme mohli kritickú hodnotu otepľovania dosiahnuť aj skorej, ako v roku 2050.

Napriek tomu výskumníci tvrdia, že máme ešte čas. Aj keď je situácia vážna, nič nie je stratené a stále môžeme situáciu zvrátiť. Problém vidia ale vo svetových vládach a priemysle. Je otázne, či tieto dva sektory stihnú promptne zareagovať a začať so zmenami.

Vedci si uvedomujú, že v žiadnom prípade nejde o jednoduché kroky. Či už ide o chudobnejšie, alebo bohatšie regióny, prechod z fosílnych palív na nejaký čistejší zdroj bude mimoriadne náročnou úlohou. Napriek tomu šanca stále existuje, je otázne, či sa jej dokážeme včas chytiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close