SpravodajstvoVeda a výskum

Klimatické zmeny prežijú len bohatí. Chudobní nebudú mať prostriedky, aby dokázali adekvátne zareagovať

Rada pre ľudské práva konštatuje, že na negatívne zmeny v našej klíme budú schopní reagovať len tí najbohatší. Ostatní budú vydaní napospas osudu

Ak naďalej budú pokračovať negatívne zmeny v našej klíme, tak s veľkou pravdepodobnosťou na to doplatia najmä tí najchudobnejší. Naznačuje to najnovšia štúdia uverejnená organizáciou Human Rights Council (Rada pre ľudské práva). Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

Štúdia naznačuje, že v prípade globálnej katastrofy spôsobenej klimatickými zmenami sa budú nožnice medzi bohatými a tými najchudobnejšími aj naďalej rozširovať. Mnoho ľudí, hlavne tí chudobnejší budú ponechaní napospas, bez dostatkov prostriedkov, aby dokázali na vzniknutú situáciu reagovať. Rada pre ľudské práva opisuje tento stav ako „Klimatický apartheid“ (pozn. redakcie: apartheid je výraz označujúci politiku oddelenia spolužitia obyvateľov rôznych rás).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bohatí sa presunú, chudobní majú smolu

Správa predpokladá, že kým bohatí sa presťahujú inde, resp. budú mať prostriedky na to, aby sa dokázali so vzniknutou situáciou vysporiadať, tak veľká časť populácie nebude mať jednoducho na výber. Konkrétne, štúdia hovorí, že do roku 2030 pribudne na svete približne 120 miliónov chudobných ľudí v dôsledku klimatických zmien a mnoho ďalších zomrie.

Štúdia ďalej opisuje, ako najchudobnejšia časť populácie – 3,5 miliardy ľudí na svete je zodpovedaných za 10% svetových skleníkových emisií, tak horných 10% je zodpovedných za polovicu svetových emisií.

„Najbohatší, ktorí majú najväčšiu schopnosť prispôsobiť sa a sú zodpovední za veľkú väčšinu emisií skleníkových plynov a majú z nich úžitok, budú mať najväčšie postavenie na zvládnutie klimatických zmien,…“ uviedol úradník OSN pre chudobu a ľudské práva Philip Alston. Ďalej doplnil, že „…zatiaľ čo najchudobnejší, ktorí prispeli najmenej k emisiám a majú najmenšiu schopnosť reagovať, budú najviac poškodení…“.

Peniaze vládnu

Alston v správe ďalej píše, že ľudstvo sa prispôsobuje klimatickým zmenám zlým spôsobom. Namiesto toho, aby sa bohatí ľudia snažili zastaviť alebo zvrátiť negatívne dopady klimatických zmien, tak sa prispôsobuje. Na konci dňa môže tento prístup spôsobiť „Klimatický apartheid“.

„Nadmerné spoliehanie sa na súkromný sektor by mohlo viesť k scenáru klimatického apartheidu, v ktorom by bohatí mzdu unikli prehriatiu, hladu a konfliktom, zatiaľ čo zvyšok sveta by mal trpieť,“, píše Alston.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close