SpravodajstvoTechnológie

Vedci chcú do stratosféry vypustiť chemikáliu, ktorá čiastočne „zatieni“ Slnko. Malo by to pomôcť k znižovaniu negatívnych dopadov klimatických zmien

Klimatické zmeny a otepľovanie sa čoraz stáva horúcejšou témou a to nie len v odborných kruhoch. Spotrebný život ľudí vedie spoločnosti k zvyšovaniu výroby a na druhej strane výrobcovia tlačia vstupné náklady na minimum. Vo výsledku tak  výrobcia neinvestujú dostatočné peniaze na ochranu životného prostredia. Je to začarovaný kruh.

Vedci preto musia hľadať riešenia, ktoré by mohli odvrátiť hroziacu sa katastrofu v podobe negatívnych zmien klímy. Jedným takým riešením môže byť aj návrh vedcov z harvadskej univerzity, ktorí by chceli v roku 2019 urobiť test v podobe vypustenia špeciálnej chemikálie do stratosféry (uhličitan vápenatý), ktorá by mala odrážať časť slnečného žiarenia späť do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nebude to však lacné

Vedci chcú prostredníctvom špeciálne upraveného balóna vyniesť do stratosféry 100 gramov uhličitanu vápenatého a následne budú zbierať dáta ako sa táto látka rozpúšťa. Uhličitan vápenatý má niekoľko kľúčových vlastností. Dokáže odrážať slnečné žiarenie a vo stratosfére dokáže vydržať niekoľko rokov.

Vedci odhadujú, že ročné náklady tohto programu môžu stáť približne 2 miliardy dolárov.

Toto riešenie viacerí kritizujú

Hoci harvardskí vedci prišli so zaujímavým riešením tak viacero odborníkov ním pohŕda. Dôvodom je, že toto riešenie len odvracia časť dopadov nášho správania, ktoré je problematické. Inými slovami, odstraňujeme dopady, ale nie dôvody vzniku tejto situácie.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok: Pixaby.com

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close