SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZaujímavosti

Vedci chcú do stratosféry vypustiť chemikáliu, ktorá čiastočne „zatieni“ Slnko. Malo by to pomôcť k znižovaniu negatívnych dopadov klimatických zmien

Klimatické zmeny a otepľovanie sa čoraz stáva horúcejšou témou a to nie len v odborných kruhoch. Spotrebný život ľudí vedie spoločnosti k zvyšovaniu výroby a na druhej strane výrobcovia tlačia vstupné náklady na minimum. Vo výsledku tak  výrobcia neinvestujú dostatočné peniaze na ochranu životného prostredia. Je to začarovaný kruh.

Vedci preto musia hľadať riešenia, ktoré by mohli odvrátiť hroziacu sa katastrofu v podobe negatívnych zmien klímy. Jedným takým riešením môže byť aj návrh vedcov z harvadskej univerzity, ktorí by chceli v roku 2019 urobiť test v podobe vypustenia špeciálnej chemikálie do stratosféry (uhličitan vápenatý), ktorá by mala odrážať časť slnečného žiarenia späť do vesmíru.

Nebude to však lacné

Vedci chcú prostredníctvom špeciálne upraveného balóna vyniesť do stratosféry 100 gramov uhličitanu vápenatého a následne budú zbierať dáta ako sa táto látka rozpúšťa. Uhličitan vápenatý má niekoľko kľúčových vlastností. Dokáže odrážať slnečné žiarenie a vo stratosfére dokáže vydržať niekoľko rokov.

Vedci odhadujú, že ročné náklady tohto programu môžu stáť približne 2 miliardy dolárov.

Toto riešenie viacerí kritizujú

Hoci harvardskí vedci prišli so zaujímavým riešením tak viacero odborníkov ním pohŕda. Dôvodom je, že toto riešenie len odvracia časť dopadov nášho správania, ktoré je problematické. Inými slovami, odstraňujeme dopady, ale nie dôvody vzniku tejto situácie.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok: Pixaby.com

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s

Tip pre vás  Humorné video paródie odplaty robota zo spoločnosti Boston Dynamics za šikanovanie, vyvoláva viacero otáznikov
podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close