SpravodajstvoVeda a výskum

Klam preživšieho: Pozrite sa na niekoľko zaujímavých príkladov toho, ako môže byť náš pohľad na realitu skreslený

My ľudia častokrát nevidíme všetky premenné, ktoré by nám mohli pomôcť pri kritickom rozhodovaní.

„Fajčenie nie je také zlé, ako všetci hovoria. Moja babička fajčila dve krabičky denne a dnes je zdravá, ako repa.“ Určite ste aspoň raz počuli presne toto, alebo niečo podobné. V skutočnosti to je učebnicový príklad fenoménu, ktorý sa nazýva klam preživších.

Ide o logický klam, ktorý je založený na vyššej viditeľnosti tých, ktorým sa podarilo „prežiť“ určitý proces a často vedie k optimistickejším, alebo nesprávnym záverom. Ďalším typickým príkladom je skupina ľudí, ktorí tvrdia, že hudba v minulosti bola lepšia. Pravdou však je, že len to najlepšie z najlepšieho dokázalo ustáť test času. Len tá najlepšia hudba prežije aj pre ďalšie generácie, zatiaľ čo dnes sme vystavení širšiemu spektru hudby, či už kvalitnej, alebo menej kvalitnej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klam preživších sa objavil aj počas obidvoch svetových vojen a na týchto príkladoch je jasne vidieť, ako sa môžeme kvôli klamu preživšieho pomýliť.

Prvý príklad pochádza z prvej svetovej vojny. Generáli ostali zhrození, keď sa začalo v nemocniciach objavovať obrovské množstvo vojakov s poraneniami hlavy, píše portál IFL Science. Spočiatku si mysleli, že za to môže nový typ prilby, ktorý sa nedávno dostal na front. Pravda však ležala niekde úplne inde. Prilba bola v skutočnosti efektívna a vojaci, ktorí začali zapĺňať nemocnice, by boli v opačnom prípade mŕtvi.

Lietadlá, ktoré sa nevracajú z boja

Ďalší príklad pochádza z druhej svetovej vojny. Američania chceli znížiť straty svojich letiek. Logicky sa preto pozreli na miesta, kde boli lietadlá najviac zasahované. Týmito oblasťami bol trup, krídlo a chvost. Rozhodli sa preto tieto časti lietadla posilniť zbrojou.

Tento príklad je zaujímavý v tom, že jediné dáta, ktoré malo americké letectvo k dispozícii, boli dáta tých, ktorým sa konflikt podarilo prežiť. Všimol si to Abraham Wald, štatistik, ktorý si dokázal všimnúť chybu v zmýšľaní amerického letectva.

Uvedomil si, že zásahy ukazovali niečo úplne iné. Ak niekto pokropí trup, krídla a chvost nábojmi a lietadlo sa dokáže vrátiť na základňu, vôbec nejde o najkritickejšie časti lietadla. Letectvo urobilo informovaný odhad na základe toho, čo videlo, no neuvedomilo si, že nevidelo všetko. Lietadlá, ktoré boli kriticky zasiahnuté neboli na základni, ale ležali niekde na bojisku.

Diery po guľkách boli v tomto prípade pravdepodobne rozložené po celom povrchu lietadiel a tie, ktoré sa nevrátili pravdepodobne boli zasiahnuté na iných miestach. Wald sa preto rozhodol, že by bolo dobré vziať do úvahy klam preživších a obrniť tie časti lietadiel, ktoré nemali diery po guľkách. Práve vďaka tomu, že Wald myslel na tento klam, sa mu podarilo znížiť straty amerického letectva počas 2. svetovej vojny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close