Kedy zmizla voda z povrchu Marsu? Nový objav drasticky mení časovú os vývoja planéty

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter objavila dôkazy, ktoré otvárajú debatu o existencii vody na červenej planéte.

Dokážeme na Marse vytvoriť umelé magnetické pole?
Zdroj: NASA

Množstvo vedeckých prác sa zhoduje na tom, že voda z Marsu zmizla približne pred 3-miliardami rokov. Dovtedy bola červená planéta úplne iná a mohla sa podobať na našu Zem viac, než predpokladáme, píše portál SciTech Daily.

Mars mohol mať v minulosti na svojom povrchu rieky, jazerá a dokonca aj oceány, ktoré by ponúkli ideálne podmienky pre rozvoj mikrobiálneho života. Hoci dôkazy silno naznačujú prítomnosť vody, či na tejto planéte existoval život zatiaľ nie je známe. Momentálne sa však na vyschnutom a nehostinnom povrchu červenej planéty nachádza niekoľko vedeckých misií, ktoré sa pokúšajú túto otázku odpovedať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čerstvý vietor do problému prináša aj sonda americkej NASA, Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá nedávno vedcov zaskočila dôkazmi, meniacimi naše chápanie evolúcie Marsu. Za posledných 15 rokov sa totiž objavili fakty, ktoré naznačujú, že voda sa mohla na povrchu planéty udržať oveľa dlhšie, než sa predpokladalo. Známky vody objavené sondou MRO sa datujú 2-miliardy rokov do minulosti, čo znamená, že voda na Marse tiekla o miliardu rokov dlhšie, než sme si mysleli.

Kedy presne zmizla voda z povrchu Marsu je téma, ktorá stále vyvoláva diskusie medzi vedcami. Tvar údolí naznačuje, že voda mohla tiecť na planéte o čosi dlhšie, no tentokrát majú vedci v rukách aj pevný dôkaz. Sú to depozity solí – prvý minerálny dôkaz o existencii vody aj pred 2-miliardami rokov. Vo svetle nových dôkazov vedci prehodnocujú teórie o tom, ako dlho mohol život na planéte existovať, ak teda vôbec vznikol. Voda je ale silným indikátorom prítomnosti života, aspoň u nás na Zemi.

Množstvo malých a slaných jazier

Minerálne depozity objavila sonda MRO na južnej pologuli planéty. Ide o región, ktorý je poznačený množstvom kráterov, ktoré v tomto prípade poslúžili na určenie veku depozitov. Čím menej kráterov má určitý región, tým je mladší. Veľké množstvo depozitov bolo kedysi dávno súčasťou plytkých jazierok. Vedci objavili aj niekoľko menších korýt, ktoré kedysi mohli napájať jazerá.

„Úžasné je to, že aj po desiatich rokoch sonda MRO prináša stále nové objavy. Pomocou jej dát dokážeme lepšie odhadnúť povahu slaných jazier, ktoré kedysi na povrchu Marsu existovali. Zároveň sa ale dozvedáme viac aj o drobných prameňoch, ktoré dodávali jazerám vodu,“ vysvetľuje Bethany Ehlmann, profesorka z inštitútu Caltech.

Predpokladá sa, že Mars prišiel o vodu v momente, keď stratil svoje magnetické pole. Bez magnetosféry nedokázalo atmosféru planéty nič ochrániť pred intenzívnym solárnym vetrom, ktorý postupne „odvial“ atmosféru Marsu do vesmíru. Bez atmosféry sa voda na povrchu planéty nedokázala udržať a tak sa postupne začala vyparovať. Vedci si donedávna mysleli, že voda zmizla pred 3-miliardami rokov, no nové dôkazy naznačujú, že sa mohla na povrchu udržať ešte o miliardu rokov dlhšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre