SpravodajstvoVeda a výskum

Kedy sa stávame „dospelými“? Veda ukazuje, že 18. rok to nie je. Dospelými sa stávame výrazne neskôr

Ktoré kritériá určujú, kedy je osoba dospelá? Je to vek, narodenie potomka, kúpa domu či bytu alebo len určitá skúsenosť, ktorú človek musí zažiť?

Portál Businessinsider.de informoval o novej štúdii, v ktorej výskumníci zistili, že ľudia sa najviac približujú k dospelosti vo veku svojich tridsiatich rokov. Hoci vek, v ktorom sa telo mení a dospieva, je pre všetkých ľudí odlišný. Výskumníci však nechcú tvrdiť, že osoba je od veku tridsiatich rokov dospelá, ide skôr o spresnenie definície dospelosti. Často sa uvádza, že dospelosť začína vo veku osemnástich rokov, no tento názor sa dnes považuje už za zastaraný. Často je termín adolescencia, ktorý vytvoril psychológ G. Stanley Hall, spojený s pubertou, obdobím medzi detstvom a dospelosťou. V skutočnosti môže puberta začať už vo veku desiatich rokov a pokračovať do dvadsiatich rokov života človeka. Je to najmä preto, že dochádza k psychickým i fyzickým zmenám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmeny v mozgu ovplyvňujú preferencie a správanie

Vek tridsiatich rokov je charakteristický množstvom zmien neurónov. Tieto neuróny sa v mozgu človeka v tridsiatom roku života čoraz viac upresňujú, ale najväčšia časť zmien je už v tom čase ukončená. Tento vývoj môže ovplyvniť správanie, preferencie alebo dokonca duševnú chorobu. Prechod do dospelosti prebieha v jednotlivých etapách postupne a nie náhle zo dňa na deň.

Zdroj: businessinsider.de, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close