SpravodajstvoVeda a výskum

Keď hviezda, ako naše Slnko odumrie, stane sa z nej biely trpaslík. Vedci navrhujú hľadať život práve pri nich

Mimozemskej civilizácii možno neostáva nič iné, len sa držať pri pozostatkoch svojej mŕtvej hviezdy

Ľudstvo hľadá mimozemský život už celé desaťročia. Starostlivo sme načúvali zvláštnym rádiovým signálom, hľadali sme známky umelého „upravenia“ iných hviezd a taktiež sme obrátili väčšinu skál na Marse. Doposiaľ sme nenašli jedinú stopu inteligentného života, no možno sa pozeráme na nesprávne miesta.

Vieme, že život môže vzniknúť v blízkosti hviezd, ako naše Slnko. Vieme tiež, že podobné hviezdy sa ku koncu svojho života premenia na bielych trpaslíkov. Ide o drobné, husté hviezdy o veľkosti planéty. Vedci preto navrhujú hľadať život pri nich. Hoci nám dekády hľadania nepriniesli žiadne výsledky, lov stále pokračuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si zoberieme do úvahy veľkosť vesmíru a rýchlosť svetla, ktorá je v obrovských priestoroch naozaj pomalá, zistíme že sme prieskumu galaxie venovali len zanedbateľné množstvo času. Otázka znie, čo budeme hľadať? Vieme ako vyzerá pozemský život, na planéte s dostatkom vody a kvalitnou atmosférou. To, že nevieme, ako by mal mimozemský život vyzerať nám naše pátranie ešte sťažuje.

Život pri mŕtvej hviezde

Pátrame po podobných planétach, akú máme aj my, no zabúdame, že hviezdy nežijú večne. Za 4 miliardy rokov začne Slnko svoju „cestu smrti“, čo znamená že sa zväčší, zčervenie a stane sa oveľa nebezpečnejším. Počas premeny pohltí všetky planéty až po Mars. Až po ďalšej dlhej dobe sa z neho stane relatívne kľudný biely trpaslík.

Výskum naznačuje, že v prípade „smrti“ svojej domovskej hviezdy by akejkoľvek mimozemskej inteligencii neostala iná možnosť, než sa „pobaliť“ a cestovať za lepšími podmienkami. To by sa samo o sebe dalo brať ako prelomový úspech, pretože nájsť si planétu nie je také jednoduché ako hľadať prenájom bytu. Ich loď by ale musela byť obrovská a pomalá. Pri súčasných poznatkoch, ktoré hovoria o tom, že nič neprekoná rýchlosť svetla, by mohlo byť cestovanie medzi hviezdami nemožné. Im by neostávalo nič iné, iba prežívať pri pozostatkoch svojej domovskej hviezdy.

Preto by sme naše teleskopy mali uprieť práve na bielych trpaslíkov. Tvoria až 15% všetkých hviezd v galaxii a šanca, že by sa v jej blízkosti mohla nachádzať planéta ako naša Zem je dosť vysoká. Biely trpaslíci sú predsa pozostatkami hviezd ako Slnko. Prístroje sa na tento druh hviezd začali zameriavať len nedávno a možno sa nám podarí zachytiť prvé signály.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close